2024.03.19 12:18 András383248 Olvasottság: <100x
0

Humor, akció, pátosz, történelem

Kellemetlen és kétségtelenül érthetetlen, hogy 2024. március 15-ig nem készült Petőfiről mozifilm. Miért nem? Hogy stílusosak legyünk: a kérdés költői. Őszintén szólva, minket sem Enyedi Ildikó zagyva filmjei, sem Nemes Jeles László unalmas történelmi visszatekintései nem érdekelnek, mert már unalmas a téma.

Most azonban Rákay Philip producerkedésével nagy költségvetésű Petőfi film készült, Most vagy soha! címmel.

Humor, akció, pátosz, történelem

A liberális, globalista, baloldali kánon azonnal nekiesett a producernek, a filmnek is, és még a megnézése előtt az IMD-n sikerült tönkretenni a film normális értékelését.

No, de lendüljünk is túl a támadásokon, jöjjön a kritika:

Fikciós szál

A film 24 izgalmas órát dolgoz fel az 1848-as március 15-i eseményekből. A történelmet ismerjük, tudjuk, mi történt, hogyan történt, mégis miként lehet érdekessé tenni egy történelmi filmet? Fikciós szállal, ami nem sértés, nem blaszfémia, hisz’ a történelmi hűséget a film követi. A fikciós szál nem volt túlzó, izgalmat hozott a több mint 2 órás filmbe.

Szereplők, Petőfi és a többiek

Külön kiemelnénk a gonosz főszereplőt, Farkasch alakját, az árulót, aki Petőfi és kedvese életére tör, megakadályozandó a forradalmat Magyarországon. Ismerve a történelmet, sejtjük, hogy a fikciós részben Farkasch terve sikerül-e vagy sem, de annak módjára igencsak kíváncsiak voltunk. Megemlítenénk a Petőfit játszó színész szerepét, Nándor Berettyánt, aki szerencsére nem vitte a hátán a filmet, hiszen voltak neki társai is, nem lehet forradalmat csak úgy egy személyben véghez vinni, mert az más, az Amerika, a DC és a Marvel ostoba képregényvilága. Emiatt külön köszönet Rákay Philipéknek, hogy főszerep és fő-mellékszereplők terén nem volt aránytalanság, nagyzolás vagy nevetséges szuperhősködés! Petőfi társai egytől egyig jól alakítottak, összeszokott társaság volt, és a kémia meg a humor is működött.

Humor

A filmet nem kevés humorral ötvözték, amivel óvatosan kell bánni, hiszen 1848-as forradalmunkról van szó, nem lehet azt csak úgy elviccelni. Nem is lett nevetséges a film cselekménye, a humornak ott és olyan arányban volt helye, ahogy annak lennie kell. Rendben volt, aranyos volt és kedves volt összességében a film humora. Ezért külön megint jár a pacsi! A film komoly, de mégsem vette magát 100%-osan komolyra, és ettől működött csak igazán a Petőfi-film.

Akció

Igen, az akció! Anélkül 2 óra alatt halálra unná magát mindenki. Az akciót nemcsak a forradalom, a megtörtént események okozták, hanem a fikciós szál is. Izgalmas volt, akciódús, nem elnagyolt, és ami nagyon fontos, NEM NEVETSÉGES. Pacsi ismét Philipéknek!

Történelem és pátosz

Pátosz volt bőven, ami szintén nem fordult szánalmasságba, sem nevetségességbe. A több mint két óra alatt semmiféle szekunder szégyen nem kerülgetett minket, sőt, a moziban körbenézve, a férfiak szeme sarkába is könnyeket tudott csalni a film cselekménye. Petőfi-filmet pátosz nélkül nem lehet csinálni, erre csak a liberálisok képesek, azért vették el a kultúránkat, hogy elvegyék tőlünk a nemzeti érzést, a pátoszt. A filmkészítők szerencsére itt kellő alkalommal és megfelelő helyen alkalmazták a pátoszt. Ezért külön gratula!

Zene

Eleinte kicsit soknak tűnt, hogy nem hallgatott el a zene, szinte végigkísérte a filmet a nem bántó, nem sértő, hanem megfelelően igényesen megkomponált filmzene. Működött. A mozi második felétől használták a csend erejét, ami nagyon-nagyon működött. Egy rossz filmzenével egy jó filmet is el lehet rontani. Jelen esetben egy erős közepesnél jobbra sikerült zenei alkotásról van szó.

Közönség reakció

VASTAPS! Igen, a film végén vastaps volt! Ez mindent elmond.

dráma | életrajzi | kaland | történelmi

A márciusi ifjak történetének és a forradalom nagyszabású mozifilmes feldolgozása, melynek központi karaktere a lánglelkű költő, Petőfi Sándor. több»

0