Közösség

Vélemény:

 

95 A keresztapa

(1972)

A keresztapa

 
Jerico   2023.07.11 19:41
3

Francis Ford Coppola 1972-es örök klasszikusa, a Keresztapa valódi kultuszfilm, hatalmas rajongótáborral. Milliók kedvence és milliók idézik is gyakran egy-egy ikonikus mondatát. Ami engem illet, méltányolom, elismerem, tisztelem, de nem vagyok rákattanva, mint több barátom is. Közben viszont mindig érdekelt, mi a titka a népszerűségének. Arra jutottam, maga a Cosa Nostra a dolog nyitja, az amerikai olasz maffia titokzatos világa, az a közeg, mely a hétköznapi emberek számára elérhetetlen, rejtélyes és elzárt. Már az 1920-as években virágzott, amire példa a világ leghíresebb maffiavezére, Al Capone, aki 1925 és 1931 között egész Chicagót uralta. Zsebében rendőrök, bírók, hivatalnokok voltak. A Coppola által teremtett Keresztapa már az 50-es, 60-as évekbe kalauzolja el a nézőket, amikorra az olasz maffia más lassan-lassan túl volt hatalma csúcsán, és talán pont ezért érdekelt szinte mindenkit világszerte. A Keresztapa legnagyobb színészei: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan és Robert Duvall, mind zseniális alakításokkal. Az alaptörténet pedig a szicíliai gyökerekkel rendelkező Corleone család története. Pedig a név keletkezése a véletlen műve: az első Amerikába érkező családtag (kisfiúként) a faluja nevét adta meg a hatóságoknak, és innentől hívták őket Corleonéknak. A település pedig máig világhírű. Értékelésem: 90%.