Közösség

Vélemény:

 

84 Pillangó

(1971)

"..Aztat nagyon szeretem a mozit, lássa, mer abbul is lehet tanulni.."

 
Kinga Kecskeméti   2024.01.14 19:43
1

Több mint 50 éves, de imádom ezt a filmet, nagyon sokszor megnéztem már. Debreceni születésű lévén mindig megdobogtatja a szívem az ízes debreceni tájszólás na és a híres Apolló Mozi, amelyhez annyi emlékem kötődik. S azt se felejtsük el, hogy régen a moziba járás egy nagyon fontos szerepet töltött be, lehetőséget adott az ismerkedésre, randevúkra, a párok közötti finom közeledésekre, mint ahogy ezt a film is bemutatja. Móricz Zsigmond szívének ez volt a legkedvesebb írása, 1924-ben írta, s a műfaji meghatározása: idill, ezt jegyezte be a könyv címe alá. Nagyon ritka az, amikor elolvasunk egy történetet, s a lelki szemeink előtti szereplők a mozivásznon valósággá válnak. Nekem Venczel Vera mindig is a tökéletes Zsuzsika marad, ugyanilyen cserfes, huncut, vadóc, ugyanakkor mély érzésű, szépséges lányt képzeltem el magam előtt. Kozák András pedig az önmagában őrlődő, önnön féltékenységével s szülei akaratával harcoló, halálosan szerelmes Darabos Jóska. Történt egy későbbi feldolgozás is, az se rossz, modernebb, de nekem mindig ez a film marad a szívem csücske. A zenéje már kicsit megkopott a mai fül számára, néhol a jelenetek is talán színpadiasnak hatnak, de csodálatos ízelítőt kapunk a szegényparaszti, nagygazdai életből, a szigorú házasodási szokásokból. S tanúi lehetünk egy szomorú, megindító szerelemnek, amolyan paraszti majdnem Rómeó és Júliának, de ahol végül feloldozást kapunk.