Dűne

Dune: Part One

2021.10.31 drg0602

Nagyon látványos...

Frank Herbert regénye alapján készült, látvány orgiában bővelkedő remekmű. Elképesztő, nagyon látványos, jó témájú fantasy. Még talán az eredeti filmnél is jobban sikerült. Nagyon lefoglalt. Kiváló szereposztás. És a rendezést csak dicsérni lehet. 10/10

2024.02.29 Ultron

Az elmúlt évek egyik legjobb franchise-világa lett a Dűne

Frank Herbert 1965-ös regénye megelőzte a Star Wars antológiát, és bizony Lucas elég sok elemet le is másolt Herbert világából. Például sivatagbolygó (Jakku - Arrakis párhuzam), Bene Gesserit Rend (sithek, jedik és az említett rend párhuzama), az uralkodó karaktere (van itt is, és van a Star Wars-univerzumban is) plusz egy futurisztikus birodalmi világ úgy, ahogy van mindkettőben stb. Csakhogy Herbert közege különlegesebb, árnyaltabb és sokrétűbb. Itt a nagy arisztokrata főúri házak, például a Harkonnenek és Atreidesek harcban állnak egymással. Itt van különleges fűszer, mely óriási érték mindenki számára. Van rejtélyes fremen nép, az Arrakis bolygó lakossága. Összetettebbek a konfliktusok is. A Hertbert-féle világot 2021-ben és 2024-ben is Denis Villeneuve vitte filmre. A korábbi rész lassú tempójú, és az említett különleges világot apránként bemutató fejezet. A főszerepekben nagyot alakít szerintem Oscar Isaac, Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Jason Momoa és Zendaya is. Van csatajelenet, párharc, izgalom és rejtély is bőven. Kíváncsian várom a második részt. Természetesen a 2021-es fejezet 5 csillagot érdemel. Kivételes.

2022.08.17 Solo

Fantáziavilág Villeneuve módra

Frank Herbert 1965-ben írta meg a Dűne című regényét, mely azonnal nagy siker lett. Korban megelőzte a Star Wars filmeket és kiindulópontja, illetve ihletője lett számtalan sci-fi irodalomnak, illetve filmnek. Érdekes világot mutat meg a Dűne alapg... Teljes kritika

2023.03.01 Informer2

Az emberi értékrendek, filozófiai állásfoglalás megborítása

A Dűne egy nagyon érdekes és összetett mű, amely rengeteg témát és gondolatot feldolgoz. A film fantasztikus látványvilággal rendelkezik, és a szereplőgárda is nagyszerűen alakítja a karaktereit. Az adaptáció remekül ábrázolja a Herbert által létrehozott univerzumot, és azon keresztül sok érdekes kérdést feszeget. A Dűne azonban nem csak egy akciófilm, hanem egy filozófiai mélységekkel rendelkező alkotás is, amely a hatalom, az emberi természet és a vallás témáit is feldolgozza. A film remekül bemutatja a különböző karakterek motivációit, és azt is megmutatja, hogy milyen nehézségekkel kell szembenézniük a túlélés és az elveik melletti küzdelem során. Azok számára, akik ismerik a regényt, a film valószínűleg nagyon megfelelő és izgalmas adaptációja lesz, de azoknak is ajánlom, akik még nem találkoztak az eredeti történettel. Az egyetlen esetleges hátulütője az lehet, hogy azok számára, akiknek kevésbé ismerős a science fiction műfaja, vagy akik inkább csak az akciódús, pörgős filmeket szeretik, lehet, hogy túl bonyolult vagy lassú lesz a film. Összességében, a Dűne egy fantasztikus alkotás, amely izgalmas és gondolatébresztő élményt nyújt. Ajánlom mindenkinek, aki szereti a látványos és elmélyült sci-fi filmeket, és szeretne elgondolkodni a film által feszegetett témákon.

2021.11.24 jfruzsi97

Kissé elnyújtott, de mivel több részes, lesz így hátha több mindent látunk, értünk meg a sztoriból. Bár számomra volt így is 1-2 részlet, ami nem volt világos, jó lett volna, ha esik szó róla. Nagyon látványos, érdekes film, és még csak most jön majd a java.

2021.11.19 Artúr

Szívbillentyűt masszírozó operahangulat homoki kukaccal és kólával

Igyekeztem valami jól megfogható címet adni a véleményemnek... Talán a többség hasonló érzéseket élt meg a brutálisan szép látványt kísérő neurális muzsika és erős férfi arcélek láttán. Nagyon lebilincselő és "hát eztúlhosszúrasikeredett" film... így egyben. Mert kb. 40 perccel a valós vége előtt véget érhetett volna szerintem. Aki jegyet vált erre a dicséretes opuszra, az tartsa szem előtt, hogy vagy nagy kapacitású húgyhólyag szükségeltetik, vagy nincs kóla. Én az eredeti művet sajnos még nem pótoltam be, így annak megfelelőségéről nyilatkozni nem tudok, de Dűne-szűzként átjött a mondanivaló, értettem, hogy kinek mi a motivációja, és kerek sztorit kaptam ahhoz képest, hogy első rész. Ez Villeneuve munkáját kedvezően minősíti álláspontom szerint. Mindenképpen megtekintésre ajánlom, mert látványos, mert kedves, mert áhítatos, mert kikapcsol. Ráadásul kedvet csinált az alapmű elolvasásához, az univerzuma jobb megismeréséhez. Ez szerintem önmagában is nagy eredmény (irodalomnépszerűsítés, igazából a könyv reklámfilmje). Bónusz kontent, hogy mi az új Etele Plaza moziban néztük, ami pöpec lett. Sokkal több a hely, kényelmesebbek a székek.

2021.10.27 petraszab

Nagyon grandiózus film. A látványa és a kosztümök megfogtak. A történetvezetése kifejezetten lassú, de a sztori nem rossz.

2024.03.19 FREEWAY

Még jegyzeltem is a film miatt...

A „Dune: Part One” film számomra érdekes élményt nyújtott. A látványvilág lenyűgöző volt, és mélyen beleképzeltem magam az általa megteremtett sci-fi világba. A karakterek és azok kalandjai izgalmasak és fordulatosak voltak, és a történet tele volt meglepetésekkel és gondolatébresztő pillanatokkal. Összességében úgy éreztem, hogy a film jól sikerült, és kíváncsian várom, hogy hogyan folytatódik a történet a következő részben.

Érdekes film, belassult kivitelben

Nagyon becsülöm és kedvelem, ha egy film egy komplett fantáziavilágot ad a néző számára, illetve ha ez az egész univerzum egy tehetséges regényíró munkájára, vagyis egy értékes alapműre épül. A Dűnére mindkettőre igaz, csupán a kivitelezés problémás. Villeneuve ugyanis egy kimondottan unalmas feldolgozást készített, lassú tempóval és elnagyolt karakterisztikával. Ugyanakkor a lassúság sokak számára egy melankolikus alaphangulatot ad, ami - el kell ismerni - jól passzol ehhez a világhoz. Az Arrakis bolygó elvarázsoló látványvilága és a lenyűgöző jelenetek sokasága akkor is elszórakoztatnak bennünket, ha amúgy nem ismerjük Frank Herbert 1965-ös regényét és a főbb karaktereket. Nekem legjobban Oscar Isaac alakítása tetszett (ő egyébként is nagy kedvencem), és bejött az ifjú Timothée Chalamet játéka is. Egy érdekesség: a görög mitológiában a Tróját megtámadó Agamemnon és testvére, a spártai Ménelaosz az Atreides-házból származott. Amúgy a filmértékelésem: 60%, mert minden melankóliája ellenére egy belassult és unalmas rendezést mutat.

2021.10.31 Lóri Ádámcsik

Nem minden fűszer, ami fénylik

Vártuk, vártuk... Végre egy blockbuster sci-fi jó történettel, jó előzetessel, jó szereplőkkel. De ha őszinte akarok lenni, a film a maga majdnem 2 és fél órájával nem tudott lekötni igazából. Mintha az első részt csak a felvezető körnek szánták volna a már most bejelentett második rész előtt. Kicsit csalódás volt így. Szép, szép, de hiányzott a fűszer sava-borsa. :)

2022.01.02 Alexa

Nagyon vártam a Dűnét, de számomra csalódást okozott. Se a látványvilág, se a cselekmény nem kötött le. Őszintén szólva unalmas volt, és vontatott. Nem tudom eldönteni, hogy a forgatókönyv hibája, vagy a színészi játéké, vagy együtt az egész, de egy ... Több

2022.07.11 kevelin

Jó látni, hogy nem vagyok egyedül azzal, hogy ez a film nem akkora durranás, mint amekkorának előadják. Unalmas, lassú, számomra sztorimentes. Egy sci-fi fantázia film, kitalált világgal, ami annyira részeletekbe menő akar lenni, hogy leveszik az élvezet értéke a filmnek.

2021.12.27 Török389133

Elképesztő ez a film, a hangulat, a látvány, a zene, a színészek, minden fantasztikus.

2024.01.24 puszta

Az egyik (vagy talán a) legjobb film, amit az elmúlt kb. 10 évben láttam, és bár nem szoktam rangsorokat állítgatni (már csak a különböző műfajok miatt sem lenne szerencsés), a teljes merítésben is a legjobbak között van. Nagyszerűen komponált: a kép... Több