
Érdekességek (8)
A film összbevétele 9 929 135 dollár volt (imdb.com).
Steven Jay Schneider egy listájára felkerül, az 1001 film, amit látnod kell mielőtt meghalsz-ra.
A film megtalálható a Steven Jay Schreider által összeállított "101 Sci-Fi Movies You Must See Before You Die" (Magyarul annyit tesz: 101 Sci-fi film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz) című könyvben. (2009)
Robert De Niro szerette volna játszani Jacket, de a rendező már Michael Palinnak adta a szerepet. De Niro azonban ennek ellenére is játszani akart a filmben, így kapta meg Tuttle szerepét.
Ez a film a második Terry Gilliam Fantázia Trilógiájában. Az első az Időbanditák (1981), a harmadik pedig a Münchausen báró kalandjai (1988). Mindhárom egy menekülés története egy furcsa társadalomból. Az elsőben egy gyerek, a másodikban egy harmincas éveiben járó férfi, a harmadikban egy idős ember szemén keresztül kísérhetjük végig az eseményeket.
Miközben folytak a küzdelmek a stúdióval, Terry Gilliam megvásárolt egy teljes oldalt a Daily Varietyben, ami egy vagyonba került. Oda helyezte el a hirdetését temetési meghívó formájában, rajta egy üzenettel a stúdió igazgatójának: "Kedves Sid Sheinberg, mikor fogja végre engedélyezni a filmem vetítését? Aláírás: Terry Gilliam."
A cím körüli mítosz magyarázata az, hogy Terry Gilliam egy borús, szeles napon kinn volt a tengerparton Angliában, ahol csak egy embert látott, aki a híres, címadó dalt hallgatta. Ez ihlette meg a forgatókönyvíró-rendezőt.
Hasonló filmek
A Universal Stúdió rengeteg akadályt gördített Terry Gilliam elé, és halogatták a film vetítését, mert szerintük az alkotás túl pesszimista, a vége hervasztó, nincs meg benne a lehetőség, hogy üzletileg is sikeres legyen. A rendező felvette ellenük a harcot, és számos alkalommal megszegte a vetítési tilalmat. Több Los Angeles-i kritikusnak is levetítette, akik rögtön az év legjobb filmjének kiáltották ki. Akkoriban ráadásul filmes órát is tartott az egyetemen, így oda is szervezett nyilvános vetítést. Amint belefogtak volna, jött a hívás a stúdiótól, hogy nem engedélyezik a Brazil bemutatását. Végül annyit engedtek, hogy egy részt megmutasson belőle. Valójában ott és akkor a teljes film lement, és még két hétig vetítették folyamatosan a kampuszon. Jack Matthews egy könyv formájában meg is örökítette ezt az egész küzdelmet (The Battle For Brazil, 1987).