
Érdekességek (40)
A film összbevétele 5 028 948 dollár volt (imdb.com).
A forgatási helyszínt adó Doune-kastély igazi zarándokhely lett a Monty Python-rajongók körében. A helyszín évente 25 ezer látogatót vonz, 2005-ben pedig (a film harmincadik évfordulójára) egy hatalmas rajongótalálkozót szerveztek a kastélynál.
Amikor a Monty Python a filmmel turnézott számos alkalommal kérdezték tőlük, hogy mi lesz a következő filmjük. Eric Idle egyszer viccből azt válaszolta, hogy Jézus és vágy a dicsőségért. Innen jött az ötlet a Brian élete című, ugyancsak örök klasszikussá vált filmjükhöz.
A filmben a legtöbb szerep Michael Palin-nek jutott, nem kevesebb, mint tizenkét karakter személyesített meg. A legkevesebb szerep Graham Chapman-é, őt csupán négy különböző szerepben láthatjuk.
A film premierje a Cannes-i Filmfesztiválon történt, ahol a főcím után ki kellett üríteni a termet, ugyanis egy betelefonáló azt állította, hogy bombát rejtett el a teremben. Sokan azt hitték, hogy valamilyen abszurd módon ez is a film része.
A statiszták javarészt diákok vagy turisták voltak. Tulajdonképpen bárkit felvettek, aki hajlandó volt 2 fontért, valamint a fuvarért és az ételért középkori ruhákban mászkálni.
Az alacsony költségvetés miatt csak Arthur király kapott igazi láncinget, a többiek ezüstre festett pulóverekben szerepeltek.
Hasonló filmek
Cleese ötlete volt francia katonákkal történő incedens is, amely egyébként számos ponton történelmi tényekre támaszkodik, szokás volt ugyanis sértegetni az ellenfelet, ugyancsak szokás volt fertőző állatokat bekatapultálni a várba, ahonnan nem ritkán fekáliaval öntötték nyakon a támadókat.
A fekete lovagos jelenet John Cleese ötlete volt, aki még általános iskolábn találta ki a sztorit.
A jelenetek közötti átvezetőben látható egy könyv, amelyet Gilliamék nappalijának padlóján lapozgat Gilliam felesége, aki egyébként a film sminkese is volt.
A film költségvetése 200.000 angol font volt, amelyet tíz különböző forrásból szedtek össze. Hárman ezek közül ismert rock zenekarok voltak: a Pink Floyd, a Led Zeppelin és a Genesis.
A galoppozó lovagok fél kókuszdiói (a magyar szinkronban tökök) pénz hiányában kerültek a filmbe. Egyszerűen nem fért bele keretbe lovak kölcsönzése a forgatás idejére.
Minden kastélyban játszódó jelenetet egyetlen várban forgattak le. Bár Gilliam és Jones két hetet töltött el a helyszínek felkeresésével, végül nem kaptak forgatási engedélyt az állami tulajdonban lévő kastélyok használatára. Ezért aztán egy magántulajdonban lévő kastélyt használtak.
A film az eredeti tervek szerint a középkorban és napjainkban játszódott volna. Egyfajta szürreális kaland során Arthur király és a lovagok a modern idők Londonjába kerültek volna, ahol tovább kutatják a szent grált, amelyet végül a „Holy Grail Counter” áruházban találtak volna meg. Végül Gilliam és Jones javaslatára a filmet átírták, így az csak a középkorban játszódik.