
Érdekességek (8)
Az elmúlt években több számi művész, zenész és író kapott figyelmet és elismerést munkáival az északi országokban. Amanda Kernell rendező „Sami Blood” című dokumentumfilmje a 2017-es Göteborgi Filmfesztivál fődíját kapta. Mats Jonsson „When We Were Sámi” című műve, amely a szerző azon kísérletét követi nyomon, hogy összeegyeztesse a közelmúltban felfedezett számi származását svéd identitásával, 2021-ben az első képregény lett, amelyet jelöltek a rangos Augustus-díjra. Maret Anne Sara művész megindító tiltakozó alkotása, a Pile O'Sápmi kiállításra került Norvégia nemrégiben felavatott oslói Nemzeti Múzeumának bejáratánál. A 2022-es Velencei Biennálé skandináv pavilonját teljes egészében a számi művészeknek szentelték.
A film alapjául szolgáló Stöld (Stolen) c. könyv 2021-ben elnyerte a Svédország olvasói által megszavazott Év Könyve díjat.
Ann-Helén Laestadius újságíróként 7 éven át gyűjtötte az anyagot és a bátorságot, hogy megírja könyvét. A végső lökést két unokatestvére öngyilkossága adta meg, akik jelzői a számi népet érő zaklatásoknak, s az ebből fakadó elkeseredésnek és alacsony önértékelésnek.
A film Ann-Helén Laestadius írónő Stöld (Stollen) című regénye alapján készült. A könyv sikeres lett Svédországban. A szerző maga is számi származású, saját életéből merített a mű megírásához.
A film írója, Ann-Helén Laestadius családtagként látható a temetési jelenetben.
A nemzetségi gyűlés egyik jelenetében a számikra panaszkodó férfi szövege nem szerepelt a forgatókönyvben, csak a saját véleményét osztotta meg.
A Jokkmokk Party jelenetben Elle Márjá Eira rendező és Khalil Al Harbiti producer cameózik DJ szerepben a színpadon.
Hasonló filmek
A rendező, Elle Márjá Eira első nagyjátékfilmje a Stöld (Lopás). Íróként és zeneszerzőként is jegyzik.