Közösség

Vélemény:

 

75 Az utolsó erőd

(2001)

Az utolsó erőd

 
Dorkateo   2022.08.18 00:52
1

Elfogult vagyok Redforddal, elismerem. Az én korosztályom számára olyan, mint Brad Pitt a fiatalabbaknak. Szeretem a különös, magabiztos mosolyát. Ez a mosoly kiválóan illik a filmben alakított Irwin tábornok karakteréhez.
A filmről. Nem véletlenül erőd a cím, és nem börtön. Meglepő módon egy zseniálisan megtervezett ütközetet láthatunk a falak közt. Több ez, mint lázadás, ez maga a Csata, egy méltán híres tábornok vezetésével. A sakkozós jelenet már előrevetíti, hogy nem kispályás gondolkodással állunk szemben, hanem egy igazi játékossal, aki több lépéssel előre tervez és ügyesen titkolja a valódi szándékait az utolsó pillanatig.
Nem kedvelem az öncélú erőszakot. A lázadás pedig sok és véres áldozattal járt, s én mégis inkább önfeledt örömet éreztem az ügyesen elhelyezett fricskák miatt. Góliát érezhetett ilyen eufóriát. Gondolom nem vagyok egyedül ezzel az érzéssel, hogy milyen túlerő ellen, vesztes helyzetből győzni. S a tisztességet megtartani. Sőt másokat is rávenni erre.
Ha leveszem róla az amerikai pátoszos, zászlós szirupot, az elismerés akkor is megmarad. Kitűnő film, többször nézős.