Jelenleg nem véletlenül a Stranger Things negyedik évada a Netflix legnézettebb műsora, hiszen a rajongók évek óta tűkön ülve várták a folytatást. Egyelőre csak az évad első fele debütált, a további részek picit később várhatók. De ez remek apropó arra, hogy egy picit jobban utánamenjünk a Netflix egyik legjobb saját készítésű sorozata eredetének.

Az összeesküvéselméletek nagyjából egyidősek az emberiséggel, mert valamiért a természetünk része, hogy mindig keressük a titkos nagy összefüggéseket az élet egyébként tök hétköznapi dolgai közt. Mára a konspirációs teóriáknak saját kultusza van és az emberek imádnak ezekről a titokzatos dolgokról beszélgetni. De azt tudtad-e, hogy a Stranger Things is egy ilyen valós konspirációs teóriára épül?

A sorozat készítői, Matt Duffer és Ross Duffer is nagy rajongói az összeesküvéselméleteknek, kiváltképp egynek, ami egyébként a kevésbé felkapottak közé tartozik. Ez a Montauk projekt, amelynek eredet a második világháborúig nyúlik vissza.

1943-ban építették meg a New York állambeli Montauk mellett a Camp Hero katonai bázist. Akkoriban azt a célt szolgálta, hogy egy esetleges Atlanti-óceán felől érkező ellenséges inváziótól védje meg az országot. Ezt a célját végül nem kellett betöltenie, de az összeesküvéselmélet-hívők szerint a világháború után sokáig üresen álló bázisnak a ’70-es években találtak új rendeltetést.

Állítólag itt futott a csak Montauk projektként emlegetett kutatássorozat. Ez egy sor olyan kísérletet jelentett, amelyek az időutazást, a teleportálást vagy épp az agykontrollt célozták. Természetesen nehéz elképzelni, hogy bármely területen is jelentős eredményeket értek volna el (feltéve persze, hogy egyáltalán tényleg folytak ilyen jellegű kutatások a bázison). A kutatásokról több könyv is megjelent, amelyek leginkább két személyhez köthetők. Ők azt állították magukról, hogy segítettek a kutatásokhoz szükséges berendezések megépítését, majd később rajtuk is kísérleteket végeztek – a beleegyezésük nélkül. Azt is hozzátették, hogy az erről szóló emlékeiket megpróbálták kitörölni, de később ezek visszatértek, ezért írták meg a könyveket is.

Akár igaz mindebből egyetlen szó is, akár nem, a Montauk projekt arra tökéletesen megfelelt, hogy Matt Duffer és Ross Duffer fantáziáját beindítsa. Így született meg a Stranger Things ötlete is, amelynek sokáig a munkacíme is Montauk volt. Ezért került bele Tizi is, akinek a természetfeletti képességeit a sorozat helyszínéül szolgáló amerikai kisváros szélén álló titokzatos kutatóbázison próbálták megismerni.