Régóta hatalmas rajongója vagyok az Oroszlánkirálynak. Mind az eredeti filmeknek, mind az úgynevezett élőszereplősnek, valamint Az Oroszlán őrségnek és azért a Timon és Pumba sorozatnak is, még úgy is, hogy ez utóbbi nem kánon. Az idők során franchise lett, és eléggé jó irányba tart. Örülnék is egy újabb ilyen modern animációs gigakészítménynek. Vizualitás szempontjából kétségtelenül hasznosnak bizonyultak az élőszereplős feldolgozások, noha történet szempontjából nem mindig hoztak újat, vagy egyáltalán hasznosat, ez igaz, viszont ha már úgyis feltalálták, szükség volt teljesen új történetekre, arra, hogy valami igazán nagyszabású célra kihasználhassák ezt a technológiát, és ez a film önmagában a lehető legjobbat hozta ki mindebből. Nem volt nekem túl érzelmek megjelenítése nélküli az előző, de itt akkor is sokat fejlődött az egész – sokkal több érzelmet és szabadabb mozdulatokat kaptak, persze ehhez a kiterjesztett alkotói szabadság is hozzájárult. Ez pedig időzítés szempontjából is meglehetősen kedvező helyzetben van: az újrafeldolgozás pont idén lett ötéves, a harmadik avagy másfeledik rész húszéves, de főleg: az eredeti pedig harmincéves. Tavaly volt pedig a másodiknak a negyedszázadik évfordulója, és rengeteg ponton kapcsolódik hozzá, mert visszaemlékezésben meséli el a történteket. Nem szabad azonban megfeledkezni a legszomorúbb tényről: pont idén hunyt el James Earl Jones, Mufasa eredeti hangja, a legendás szinkronszínész. Szép megemlékezést adtak neki a film elején. Biztos vagyok benne, hogy onnan fentről most mosolyog ránk. Nézzük is ma este a csillagokat!
Szóval, a film ott kezdődik, hogy Simba és Nala már szülők, mint az előző végén, Kiarának hamarosan kisöccse lesz, és addig otthon kell várnia, míg esik az eső, addig is Rafiki elmeséli Mufasa történetét, miközben a két vicces szereplőnk adja a sok extra poént. Kicsit azért meglepett, hogy Mufasa nem királyi vér leszármazottja, de hát sosem mondta, hogy az apja is király lett volna, csak azt, hogy a múlt nagy királyai a csillagok szemén keresztül néznek le ránk. Nem volt itt az eredetiségben nagy hiány. Mufasa tehát egy tragikus áradás során elkeveredik otthonától, és egy távoli vidéken találkozik Takával, aki később lesz Zordon. Hogy hogyan: egy vérszomjas számkivetettekből álló falka elől kell menekülniük, akiket semmi nem állítja meg, és közben derül ki, hogy mennyire tapasztaltak és képesek rendkívüli helyzetekben helytállni. Főleg a kegyetlen vezérükkel szemben, Kirosszal, akinek a fia egy támadásuk során veszett oda Mufasa által. Meg kellett védeniük magukat, bár persze nem volt kellemes rész. Ez a film bonyodalmának egyik fő mozgatórugója, a másik Taka szerepe az uralkodás tekintetében, pontosabban, hogy nem ő lesz együtt Sarabival. A kölyökként, de még egy ideig felnőttként is kedves, vidám és jólelkű trónörököst felemésztette az, hogy nem ő kapta meg a nőstényt, és ezzel a vérvonala gyakorlatilag véget ért. Igaz, ő nem eléggé bátor például udvarlásnál vagy amikor meg kell menteni valakit, ami az állatok királya esetében elég nagy hátrány, főleg vészhelyzetben. Igyekezett, de ott hibázta el végül, hogy nem megbeszélni akarta a dolgot, hanem úgy döntött, hogy elfordul, és átáll a számkivetettekhez. Az volt a szerencséje, hogy az utolsó pillanatban megmentette Mufasát. A klasszikus megragadással, amikor először kimentette, és... ahogy a szurdoknál lesz majd. Víg gyerekkoruk és együtt töltött idejük után, tudván tehát, hogy mi lesz belőle és miket tesz, az főleg ezek után eléggé szívszaggató. :(
Talán nem készült még ilyen dal a testvéri szeretetről, mint amilyet ez kapott. Az egyik legjobban megírt karakter ebben, szerintem ő a kedvenc szereplőm ebből. Most már nem csak egyoldalúként ismerjük. A jó értelemben ez a film bizonyos alapjaiban változtatja meg az Oroszlánkirályról eddig alkotott nézeteinket. Azért Takának is van tragikus háttere azt illetően, hogy nem elég erős uralkodónak, és ahogy Kiara mesélte a második részben, fűtötte őt a gyűlölet, és végül el is pusztította. Igaz, hogy ebben Mufasának is van némi szerepe, és lehet, hogy Taka is lehetett volna idővel másmilyen, de ez előzményfilm ugyebár. Ennek ellenére nem érződik túl erőltetettnek, a történetmesélés rendkívül tág és szabad teret élvez. Legepikusabb pillanatai azok voltak, amikor kiemelkedett a földől a Trónszírt Milelén, Mufasa és Taka találkozása, Kiara üvöltése és rövid találkozása a felhőkénti Mufasával, Kiros legyőzése, mely egyébként egy kis rejtett párhuzam is lehet: az ő végét a víz hozza el, Zordonét Az Oroszlán őrségben a vulkánban is az eső, de részben az eredetiben is, noha ott inkább a hiénák ölik meg. Ha már itt tartunk: Kion megszületése nagyon epic volt! Jó érzés tudni, hogy ő és az őrség is hivatalosan kánon. Egyébként: míg itt a trón kiemelkedett, a sorozat végén Kion szó szerint felemelte az Ősök üvöltésével.
Csúcspillanat: Mufasa elfoglalja a trónt. A jó győz, a könyörületes király, tudjuk, hogy így helyénvaló, de azért Takát akkor is sajnálom.
Ügyeltek is az igazi afrikai kultúrára a film során, és ezt Rafikivel sikerült a legjobban, akit rendkívül mély spirituális tevékenységei és kapcsolatai miatt kitagad a mandrilok kongresszusa. (Újabb easter egg: Mazingóék parlamentáris gyűlést tartottak párszor Az Oroszlán őrségben.) Zazu érkezése és szövegei pedig nagyon jópofák.
Tetszettek benne a poénok, a vizualitás benne kiválóan fenséges, még az előzőnél is sokkal jobb és fejlettebb. Talán annak köszönheti, hogy olcsóbban készült el, hogy már tapasztaltabbak ennek a fajta animációs csúcstechnológiának az alkalmazásában. Mindezek közül természetesen a zenei dalbetétek a legjobbak, most is azokat hallgatgatom, nagyon fülbemászóak, szívhez szólóak és meghatóak.
Amondó vagyok... hogy idei klassz rajzfilmek és filmek ide vagy oda, ez a kedvencem mind közül. Tiszteletben tartom mások véleményét, de amíg létezik a világegyetem, senki sem tud meggyőzni engem, hogy ez a film lelketlen.
Meg kell említenem zárásként még valami nagyon fontosat: szerény véleményem szerint a legaranyosabbak a világon az oroszlánkölykök. :)
10/10.

77 Mufasa: Az oroszlánkirály (2024)
animáció | családi | dráma | kaland | musical
A Disney 2019-ben megjelent élőszereplős Az oroszlánkirály remake-jének folytatása. A Mufasa: Az oroszlánkirály című film Barry Jenkins rendezésében készül. A forgatókönyvet... több»
Szereplők: Mads Mikkelsen, Kelvin Harrison, Billy Eichner, Aaron Pierre, Tiffany Boone