
Érdekességek (12)
A végén Beaumont meghalt, mielőtt beszállna a helikopterbe. Georges Lautner leforgatott egy másik verziót, ahol Beaumont megszökik a helikopterrel, de Jean-Paul Belmondóval (a producerek kívánsága ellenére) a másikat választotta.
Egyike annak a három filmnek (a 91-ből), amelyben a Jean-Paul Belmondo által alakított karakter meghal.
Jean-Paul Belmondonak a Barracuda című filmet kellett volna forgatnia, Yves Boisset rendezésében, egy francia túszesetéről Csádban, a 70-es években. Belmondo a Szabadlábon Velencében (1980) elkészítése után egy komolyabb filmre vágyott.
Michel Audiardot választották a projekt forgatókönyvírójának. Azonban akkoriban az Őrizetbevétel (1981) megírására koncentrált, így első vázlata nem volt túl meggyőző. Ezután hívták Francis Vebert, hogy javítson a forgatókönyvön, mert már egy Belmondo-film, A kívülálló (1983) forgatókönyvével is megtette ezt. Audiard olyan keveset törődött vele, hogy nem bánta, hogy fia, a leendő rendező Jacques Audiard magára vállalta a forgatókönyvet. A hiteltelen Veber szerint Jacques Audiard nem tett többet, mint hírvivőként működött közte és Michel Audiard között.
A gyártási költségek csökkentése érdekében az összes Afrikában játszódó jelenetet valójában a dél-franciaországi Camargue régióban forgatták, és a stáb a montpellier-i egyetem fekete hallgatóit kérte fel statisztának.
A stáblista alatt szóló Chi mai téma nem is ehhez a filmhez készült eredetileg. A Maddalena (1971) című filmben hallható, az ott használt verzióhoz szöveget is írtak, és Európa néhány országában sláger is lett. A 70-es évek második felében Morricone írt egy diszkóváltozatot, ami a David Lloyd George élete és kora című BBC sorozat fő zenéje lett. Belmondo itt hallotta először a dalt. Morriconét külön a színész kérésére vették fel. Viszonylag hálátlan feladat volt a szerzőnek, mert csak másolnia kellett a zenét.
Hasonló filmek
Érdekes hasonlóság van Joss Beaumont és más ügynökök nevei közt, akiknek szintén JB a nevük rövidítése, pl. James Bond, Jack Bauer, Jason Bourne.
Belmondo az autós jeleneteket saját maga csinálta, nem használtak dublőrt. Az édesapja segített megszerezni az engedélyt az utcai üldözős jelenet forgatásához.
Magyarországon két szinkron készült, az elsőben Garas Dezső, a másodikban Gáti Oszkár szinkronizálta Belmondót. Közvélemény-kutatás szerint az elsőt jobban kedvelik.
Jelölések: Cesar-díj 1982, jelölést kapott a Legjobb zene kategóriában; Golden Screen 1983, díjazott volt.
Belmondo filmjét Franciaországban közel ötmillióan látták.