Az utolsó prémvadász című dokumentumfilm Norman Winther és felesége nem mindennapi életét mutatja be. A házaspár a Yukon hófödte tájain küzd az életben maradásért. Norman nem véreskezű vadász; csupán a mindennapi betevő miatt vadászik az állatokra. Az ipar… Több

FILMINFÓ
KULCSSZAVAK


73 Az utolsó prémvadász (2004)

73 Az utolsó prémvadász (2004)

73 Az utolsó prémvadász (2004)

73 Az utolsó prémvadász (2004)

73 Az utolsó prémvadász (2004)

73 Az utolsó prémvadász (2004)

73 Az utolsó prémvadász (2004)

73 Az utolsó prémvadász (2004)

73 Az utolsó prémvadász (2004)
Csodálatos film Az utolsó prémvadász trapperről, a Yukon folyó menti kanadai régióban. Dramatizált dokumentumfilmet láthatunk, amiben csak a medve volt szerződtetett példány, minden más eredeti felvétel. A szánhúzó kutyák nagyszerű munkát végeztek, Apach, a fiatal szuka továbbviszi tudását a kölykeiben. A prémvadász, Norman Winter az utolsók közt van, aki csapdákat állít és vadászik a kanadai vadonban. Nem mészárlás ez, tiszteletben tartják a természet egyensúlyát, abból vesznek el, amiből bőven van, és sosem többet, mint amire tényleg szükségük van. Ha mind így élnénk, mi a civilizáltnak tartott emberek, nem borulna fel a Föld és a természet harmóniája. Nem a húsevésre értem, hanem a természethez való egészséges viszonyra gondolok. Norman üzenete: „A boldogságom főként attól függ, hogyan viszonyulok a körülöttem lévő világhoz. Nemcsak csodálom, hanem a része is vagyok. Az embereknek soha nem kellett volna elveszíteniük a kapcsolatot a természettel. Eggyé kell válnunk a környezettel. Ha az emberiség túl akar élni, akkor el kell kezdeni együtt élni a természettel, nem pedig ellene.”
Sok helyen azzal a kritikával találkoztam, hogy rossz a színészi játék. Úgy érzem hangsúlyozni kell, hogy ez nem egy hollywoddi, stúdióban forgatott cukormáz. Igazi emberek, igazi körülmények között a valós természetben. Mi kell ennél több?
Nicolas Vanier ismert természetfilmes rendező, aki dramatizált valós történeteket álmodik vászonra. Sokszor kritizálják felfogását, ami a játékfilm és a dokumentumfilm keskeny mezsgyéjén mozog, de van igazság abban, hogy ha csak dokumentumfilmeket készítene, sokkal kevesebb ember nézné meg azokat, és így nem ismernék meg ezeket a csodálatos értékeket, elfeledett tudásokat, természeti ismereteket. Olyan filmeket köszönhetünk neki, mint a Loup (Farkasbarátság) (2009), a Belle és Sebastian (2013), a Taníts meg repülni! (2019) vagy a Poly (2020).
A rendezőt, Nicolas Vanier-t sok kritika illette, hogy nem eléggé valódi a dokumentumfilm. Ugyanakkor nincs senki, aki hasonló filmet készített volna, így a hibái ellenére is értékmegőrző művet láthatunk.