2019.04.28 18:27 Filmdoki Olvasottság: 135x
0

Amerikai film európai köntösben

Minél több évet tudhat az ember maga mögött, annál nosztalgikusabban tekint vissza fiatalkorára. Az akkoriban óriási problémákon már csak jókat kacagunk, örömmel gondolunk vissza barátainkra, akikkel különféle hülyeségeket csináltunk, bizonyos döntéseinket pedig legszívesebben kitörölnénk a tér-idő kontinuumból, annyira arcpirítók. A középiskolai, de még az egyetemi években is van egyfajta felszabadultságérzés, amikor még az ember úgy érzi, övé a világ, nincs a vállán akkora felelősség. Aztán persze szép lassan rá kell döbbennie, hogy a felnőttkor ott kopogtat az ajtaján, és bizony ezek az évek egykettőre elszaladnak, és az említettek nosztalgiaképekként maradnak meg elménkben.

Ezt a mára már ezerszer feldolgozott témát mutatja be a Start két keréken című film, melynek a másik címe, vagyis Az utolsó gyönyörű nyár sokkal beszédesebb. Négy fiatal srác utolsó nyarát követhetjük nyomon. Az utolsót, ami a legszebb, hiszen nem tudhatják, hogy következő nyáron újra találkozni fognak-e. Bár érdekesen megközelíthető a dolog abból a szempontból is, hogy ez az első igazi nyaruk, mivel most kezdenek először szembesülni a felnőtté válás rögös útjával. A gyermeki naivitás, a rózsaszín köd fokozatosan száll el az orruk elől.

Amerikai film európai köntösben

A középpontban Dave áll, javarészt az ő szemszögéből vannak ezek a nagy fordulatok bemutatva. A fiúnak rá kell döbbennie, hogy a példaképek fontosak, azonban saját hangját is meg kell találnia, és, ami fontos, nem szabad idealizálni senkit sem. Nemhiába mondja ki zokogva apjának: "Mindenki csal az életben!" Ezt a szerelemben is meg kell tapasztalnia, hiszen olasz akcentusával hamar elbolondítja egy lány fejét, azonban, amikor bevallja, hogy nem a "csizmaszigetről" származik, meg kell élnie az első szerelmi csalódását is.

Nagyon tetszett, hogy a film reflektál arra, amikor valakit a származása miatt ítélnek el. A helyi férfiak a kőbányában dolgoztak, emiatt kővájóknak csúfolják őket, de még fiaikat is. Nem csoda, hogy a négy főszereplőben egyre gyűlnek az indulatok, hiszen a felnőttkor határán állva azt kell megtapasztalniuk, hogy bizonytalanok jövőjükben (Mike, ahogy elmeséli, hol látja magát 30-40 év múlva), de még a jómódú egyetemisták is lenézik őket. Mintegy 40 évvel a bemutató után sajnos ez a mentalitás mit sem változott. Hazánkban is előszeretettel néznek le valakit, csak azért, mert vidéki, vagy nyelvjárással beszél. Ez a diszkrimináció pedig mindenképp meghatározhatja egy ember felfogását egy életre is.

A Start két keréken azonban nem csak ezekről a botlásokról szól. A filmet mindvégig áthatja a nosztalgia bájos érzése, az, hogy ezeket az éveket senki nem veheti el tőlünk. A négy fiú barátsága is próbára kerül. A bicikliversenyen vonakodva vesznek részt Dave barátai, azonban a közös évek, és a közös cél összefogja őket. Nem a trófeáért versenyeznek már, hanem egymásért és önmagukért. Hogy bizonyítsák: ők is érnek valamit.

Külön kiemelném a film kedves humorát. Nincs trágárság, nincs altesti humor, hanem a természetes, szívből jövő poénok. Mindenképp megemlítendő emiatt az apa karaktere, aki nagyon kardoskodik az ellen, hogy a fia olaszul beszél, olaszként viselkedik. A vicc az egészben, hogy ő maga is olyan, mint egy olasz családfő. Az utolsó jelenet csavarja pedig külön piros pontot érdemel. Ennél viccesebben nem is lehetett volna lezárni ezt a filmet.

Peter Yates moziját mindenkinek melegen ajánlom. Egy szívből jövő, kedves és szórakoztató mozi. 40 év alatt mondanivalója mit sem kopott. Ahogy a címben írtam, egyáltalán nem tűnik amerikai mozinak. A hangulata, a humora, a rendezés egy ízig-vérig európai filmre utal. Mindenképp egy különleges darab, mely sokkal több figyelmet érdemelne.

dráma | romantikus | sportfilm | vígjáték

A Start két keréken című film négy srác utolsó nyarát mutatja be a nagy betűs élet előtt. Mind a négyen mást szeretnének elérni: egyikük egyetemre készül, másikukat... több»

0