Közösség

Vélemény:

 

92 Mátrix

(1999)

Mátrix

 
JRD   2023.06.29 12:33
0

Érezted már úgy, te nem te vagy? Úgy, mintha önmagadat kívülről látnád? Sokunk életében megtörténik ez a fura érzés. És ez volt az az alapgondolat, amit meglovagolt a Mátrix. Mi van, ha te nem is te vagy? Mi van, ha az életed csak illúzió? Mi van, ha szabadságod is csak illúzió, ahogyan a puszta léted is? A Mátrix film szinte berobbant a köztudatba 1999-ben. A film sikere gyorsan felemelte az addig híres Keanu Reevet a sztárok sorába. (Számos más színész szóba jött Neo megformálására: Pitt, Cage, Cruise stb., de végül a befutó Reeves lett, szerencsére. Valahogy nehezen tudom elképzelni az amúgy csábító, nyaminyami és szexi Pittet egy ilyen szerepben.) Ám nem mindegyik szereplőnek sikerült meglovagolnia a siker hullámait. Carrie-Anne Mosst, ha levette a mátrixos napszemcsit, igazából senki nem ismerte fel az utcán (legalábbis saját bevallása szerint). Miközben néztem a filmet, eszembe jutott, hogy mintha már hallottam volna valami hasonlóról vagy láttam volna egy ilyen filmet. És valóban. A Ki vagy doki? egyik hetvenes évekbeli részében az emberek egy Mátrix nevű intelligens számítógép által generált világba léphettek be. Talán ez a rész adta az ötletet a történet megírásához és megrendezéséhez. Ám ha az jut eszedbe, hogy van a filmben némi Alice csodaországban, vagy van benne némi vallás, teológia, buddhizmus, netán szubkultúrás utalások, nos, nem tévedsz. A filmet híressé válásához úgy gondolom, hogy hozzájárult a jó bullet time technika is, mely hatásosan lassította le az akciójelenetek egy-egy pillanatát. A film vegyes kritikákat kapott. Mégis túlélte a negatív véleményeket, és mára egy ikonikus történetté vált. Sőt, bizonyos tekintetben a popkultúrában is helyet kapott. (Lásd: az Állítsátok meg Terézanyut! filmben többször említik Neo nevét.) Szerintem hiába 99-es film, simán megállja a helyét a mostani filmek között. Érdemes megnézni, ahogyan a teljes trilógiát is. (Hogy a negyedik részét érdemes lenne, nos… nézd meg, és majd eldöntöd magad.) Szóval filmre fel, és jó szórakozást!