Mihez kezdjen az ember, amikor kirúgták az állásából? Hát, erre sok recept van, íme egy jó ötlet: Ha a szerencsétlenül járt "dolgozó" történetesen főpincér, a másik meg karmester, akkor az a legjobb, ha mindketten beülnek - most már "vendégként" - ugyanabba a mulatóba,… Több

FILMINFÓ
Író: Mihály Szüle
KULCSSZAVAK


89 Egy bolond százat csinál (1942)

89 Egy bolond százat csinál (1942)

89 Egy bolond százat csinál (1942)
Olyan film nincs is, amit Latyi ne tett volna sikeressé. Latabár játéka utánozhatatlan. Ha Amerikában játszott volna, Charlie Chaplin vetélytársa lett volna. Világhírű lett volna. Imádom minden filmjét. Szinte már fejből tudom a fenomenális szlogenjeit a filmben. Mindenkinek ajánlom, aki egy igazán jó burleszkre vágyik.
Az egyik általam látott legkedvesebb magyar filmvígjáték, vagy inkább burleszk. Elsősorban a magyar Chaplinnek is nevezett Latabár Kálmán miatt. Kivételes képességű színészzseni volt, mozgáskultúrája, tánc- és énektudása, karakterábrázoló képessége a maga nemében páratlannak minősíthető. Adottságait, főleg ’45 után sajnos kevés filmben kamatoztatták, sőt a törpeemberek aljas támadásokat is intéztek ellene. Szerencsére ez a film, amelyben kettős szerepet játszott valós képet nyújt tehetségéről. Például a „tükrös” jelenet a színjátszás csúcsa. Ahogy a címben is szerepel bolondos, nehezen hihető történet, de nem is ez a lényeg, hanem a két egymástól homlokegyenest eltérő alak ábrázolása. A verbális elemek (Tulipán – hehe!, vagy: Jelszó: lekváros csirke) is gyakran előfordulnak, de ez a korszak elterjedt gyakorlata volt. Mellette mindegyik szereplő epizodista maradt, talán azért is, hogy jobban kidomborodjék Latabár tehetsége.
Fényképezte Makay Árpád, zeneszerző Sándor Jenő, vágó Farkas Zoltán. A film Szüle Mihály színdarabja alapján készült.