A film egy 1969-es újságcikk (majd egy abból íródott könyv) alapján készült, valós alapokkal rendelkező alkotás. Az újonc Eriksson közlegény (Michael J. Fox) még csak három hete van Vietnamban, mikor egy bevetésen a szakaszát támadás éri. A tűzharcban Eriksson kelepcébe kerül, ám a szakasz őrmestere, Meserve (Sean Penn) megmenti őt. Eriksson bajtársai mind harcedzett katonák, akik fásultan, rezignáltan, közönnyel viseltetnek a háború iránt. A Vietnamban eltöltött idő hatására kiégtek, szinte elembertelenedtek a háború poklában.
Így várják a következő őrjáratot, ahol Meserve vezetésével elrabolnak a falujából egy vietnami lányt, hogy az őrjárat alatt „jobb legyen a morál”. Egyedül Eriksson tiltakozik ez ellen, ezzel magára haragítva bajtársait, ám végül a társai megerőszakolják a lányt. A bevetésről visszatérve jelentést tesz a feletteseinek, akik elhajtják, szinte megfenyegetik, mondván, háború van, hallgasson az esetről, senki nem fog törődni vele, ezzel csak a rendszert fúrja, és csak magára hoz vele bajt. Végül beletörődve, részegen egy tábori lelkésznek meséli el a történetet, akinek köszönhetően felfigyelnek az ügyre.
Szerintem ez egy remek film. Brian De Palma kevésbé ismert, kevésbé sikeres filmjei közt tartják számon, és legalább annyira dráma, mint háborús film. Szépen illeszkedik az Apokalipszis most, a Szakasz és társai mellé, amik nem patetikus hősöket felvonultató propagandafilmek, hanem a háború sötét, emberi oldalát bemutató, és az amerikai beavatkozást bíráló alkotások. Ahol nem minden fekete és fehér, és amikben a vietnami embereket ugyanúgy embereknek tekintették, mint az amerikai katonákat, hisz utóbbiak sem voltak egyértelműen hősök. A háború mindig áldozatokkal jár, és mindkét oldal kitermelte a saját hősei mellett a saját szörnyetegeit.
A film számomra igazi meglepetése Michael J. Fox főszerepe, aki ez idő tájt a Családi kötelékek c. sorozat és a Vissza a jövőbe c. kasszasikerben játszott vígjátéki szerepet. Meglepő választás volt felkérni erre a szerepre, de nem vallott szégyent, jól hozta a vívódó, gyötrődő és tehetetlen katonát, aki képes volt összetűzésbe kerülni bajtársaival, és képes volt a rendszer ellen fellépni, hogy kiálljon az igazságosság, az értelmetlen öldöklés ellen. De még nagyobb meglepetés volt Sean Penn, aki még Foxtól is nagyobbat játszik a kegyetlen, érzéketlen, karizmatikus őrmester szerepében; igazából minden szereplőnek megvolt a maga jól meghatározott karaktere.
Brian De Palma remek munkát végzett, a helyszínek gyönyörűek, a beállítások remekek, nagyszerű az operatőri munka. A lassítások, képsorok hihetetlenül hatásosak, ezt nagyon érti De Palma, jól tudja, aki látta a Sebhelyesarcút. A film zeneszerzője Ennio Morricone volt, akinek ez egy kevésbé jól sikerült alkotása. Legalábbis a filmet nem túl jól szolgálja ki az aláfestés. Sajnálatos, hogy ennyire periférián kívülre esett ez a film, nagyobb figyelmet érdemelne.

78 A háború áldozatai (1989)
A vietnami háború idején öt amerikai katona indul járőrbe. Négy harcedzett, sokat, sőt túl sokat tapasztalt veteránhoz egy frissen bevonult gyalogos csatlakozik. Még sejtelme... több»
Szereplők: Sean Penn, Michael J. Fox, John C. Reilly, Ving Rhames, Amy Irving