Határozottan tetszett ez a film, bár annyira melankolikus hangvételű, ami nem jellemző az én komfortzónámra. Csak az oroszok és a távol-keletiek tudnak ennyire színpadiasan elmerülni az érzelmek tengerében, ami akár szöges ellentétben áll amúgy a film témájával. Lehet az világháború vagy mágikus ninja harcosok, esetleg zombivész. Viszont készült magyar szinkron, és a narrátor hangja kellemesen döngicsélve (persze búskomoran elvtársak, figyelem) elmeséli a szereplők egyéni történetét, ami mindegyik pillanatban csak a háború borzalmáról, veszteségekről, tragédiákról szól.
De hát ez volt a háború akkor Szovjetuniónak, ami a legtöbb áldozatot „adta” a pusztítás pokoli báljában. A nagy Szovjet dráma elég kevés konkrét akcióval párosul, viszont azok jól kivitelezettek, ezért megbecsülendő minden pillanatuk. Valamint Gromov (százados) parancsnok alakja nagyon jó, igyekeztek olyan karakterré gyúrni, ami a maga szilárd ridegségével is szimpatikussá válhat. Orosz film ellenére (figyelem, a Nagy Testvér még figyel), megvillatntják a (politikai) tisztek kegyetlenségét, bár Gromov nem Komiszár, simán lelöveti engedetlenkedő katonáját, de akár „málé” tiszttársával is szívesen végezne.
Amit én hiányoltam (nem Hitler és Sztálin emlegetését, mert az van a filmben), az a valós története Pavlov házának. Pavlov őrmesterként lett kinevezve parancsnokká, mivel minden magasabb rangú tiszt meghalt. Hónapokig védte a házat, hiába próbálták a németek elfoglalni. Közben ő is súlyosan megsérült, végül is kórházba szállították. A filmmel ellentétbe nem bombázták le a házat, ma is áll, emléktáblával tisztelegve a hősök előtt. És a film keretes szerkezete (jelenből a múltba, majd befejezés megint a jelen) szerintem még egyet emel a dráma elbeszélésének fájdalmán. Mint a Ryan közlegény megmentése vagy a Derszu Uzala című filmekben.

73 Sztálingrád (2013)
A történet egy orosz családon keresztül mutatja be a második világháború fordulópontját, a sztálingrádi csatát, a világtörténelem talán legvéresebb összecsapását, ahol... több»
Szereplők: Thomas Kretschmann, Mikhail Bogdanov, Heiner Lauterbach, Pyotr Fyodorov, Mariya Smolnikova