2025.02.21 06:55 Aragorn Olvasottság: <100x
3

Az első és eredeti Rambó-sztori

Az eredeti, 1982-es Rambo-film David Morrell 1972-es regényét feldolgozva egy 60-as években jellemző problémát dolgoz fel: a vietnami háború poklából hazatérő amerikai katonák problémáját és pszichés gondjait (az átélt borzalmak miatt).

John Rambo (Sylvester Stallone) is ilyen katona, aki poszttraumás stressz-zavarban szenved (szakszerű nevén: PTSD), és nem találja a helyét hazatérve, saját hazájában. Beleköt egy kisvárosi zsaru (Brian Dennehy) is ráadásul, mégpedig a külseje miatt (hosszú haj, koszos ruha), mire Rambo bevadul.

Az első és eredeti Rambó-sztori

Különleges képességeinek köszönhetően a rendőrök képtelenek elkapni, sőt a környékre kiérkező nemzeti gárda is tehetetlen vele szemben. Elhívják hát Rambo korábbi kiképzőparancsnokát, Trautman ezredest (Richard Crenna), hogy vegye rá a megadásra, ám ez sem válik be. A korábbi zöld sapkás nem áll le, így a végén személyes párharcot kezd a rendőrrel, akivel az egész kezdődött.

A regényben Rambó meghal, miután lángba borít egy komplett várost, ám a filmvilág franchise-t akart teremteni az alakjából, így a filmben túléli az egészet. Ezzel megszületik egy harcos karakter, mely további négy részt is megteremt.

A Rambo 2 vietnami bevetést mutat meg (ebben van a legtöbb túlzás), a Rambo 3 Afganisztánban játszódik, és az oroszok elleni harcról szól, a Ramb 4 még szintén nem rossz, amikor a polgárháborús Burmába megy amerikaiakért, ám az ötödik epizód már gagyi sajnos (melyben egy mexikói drogkartell az ellenfele).

Az eredeti Rambo-sztori elkülönül a folytatásoktól, és külön is értékelendő, mert komoly üzenete van: a háborúkból hazatérő, lelkileg sérült katonák problémáira hívja fel a figyelmet. Értékelésem: 4 csillag. Kamaszkorom egyik kedvence volt a regény és a film is.

85 Rambo  (1982)

akció | kaland

Rambo, a vietnami veterán egy amerikai kisvárosba érkezik, ahol rögtön feltűnést kelt furcsa öltözékével. A helyi túlbuzgó serif megelőzné a bajt, és kitessékeli a férfit a... több»

3