2025.07.07 16:05 Juki-onna Olvasottság: <100x
2

Néha elkerekedett a szemem

Nem olvastam a Grimm testvérek „eredeti” meséjét, így megeshet, hogy abban is előfordulnak a mostani feldolgozásban látott, néha gyomorforgató és szexuális felvilágosításra utaló képek. Mindenesetre a forgatókönyvíró és egyben rendező, Emilie Blichfeldt filmje ezekre építve alkotott egy sötét és kegyetlenül aktuális újragondolást, most, hogy a plasztikai sebészet a fénykorát éli. (A brutális beavatkozások, fogyás galandféreggel, a varrott szempillák. Ezt várják el tőlünk?)

Ez a film egy görbe tükör, ahol abba a világba nyerünk betekintést, ahol a szépségért való szenvedés nemcsak metafora, hanem húsba vágó valóság. A mesét mindenki ismeri: bállal, herceggel, hintóval, mostohatestvérekkel, gazdagsággal és vágyott boldog véggel. Ez volt a mese része, és most megláthatjuk a kiábrándító valóságot. (Azért nem csak ennyit kapunk. A hercegnő: Agnes [Thea Sofie Loch Næss] és a lovászfiú együttléte láttán gondolom, lesz még egy rész, de az már a pornó kategóriába fog tartozni.)

Néha elkerekedett a szemem

A főszereplő Elvira (Lea Mathilde Skar-Myren, [zseniális a színészi játéka]), a „csúnya mostohanővér” itt nem gonosz, inkább reményvesztett, karaktere egyszerre nevetséges és sajnálatra méltó. A film lényege nem abban rejlik, hogy új hősöket vagy ellenségeket gyárt, hanem hogy kérdőjelet tesz mindazon fogalmak mögé, amelyeket egy klasszikus tündérmese készpénznek vesz: mit jelent a szépség, ki érdemli meg a szeretetet, és mi történik, ha az önazonosságot feláldozzuk az elvárt forma oltárán.

Emilie Blichfeldt nem fél a gyomorforgató jelenetektől, melyekben mi is megmártózhatunk. A test-horror itt pszichológiai horror is. A film erőssége a vizuális világában is rejlik. Marcel Zyskind operatőr keveri a kosztümös filmek természetes fényű szépségét a groteszk képi világ borzalmával, mely néha zavarba ejtő. A ruhák, díszletek, a parókák mind a túlzás esztétikáját szolgálják. Nem zárul boldog befejezéssel, sem tanulsággal, amely megnyugtatná a nézőt.

Ehelyett visszaadja nekünk Elvira csúnyácska, torz, sebhelyes testét és zavart tekintetét. És talán épp ettől válik ez a különös, hidegrázós Hamupipőke-variáció emlékezetessé és valóságossá. Fantasztikus munkát végeztek a film megálmodói. (Annak ellenére, hogy tetszett a film, negatív érzések kerítettek hatalmukba.) Mindenkinek ajánlom. Jó szórakozást!

dráma | horror | szatíra | vígjáték

A Grimm testvérek klasszikusa alapján. Hamupipőke történetét mindenki ismeri, ám ezúttal a gonosz mostohája, Elvira szemszögéből ismerhetjük meg a történéseket, aki épp... több»

2