Ez az epikus fantáziák csatája. Közel két héttel az HBO Trónok harca előzményének, Trónok harca - Sárkányok háza című sorozat megjelenése után jön a szintén várva várt A Gyűrűk ura - A hatalom gyűrűi, az Amazon Prime Video előzményfilmje, amely több ezer évvel az előző Peter Jackson-filmek eseményei előtt játszódik.
Ambiciózus vállalkozás ez az Amazon részéről, a stúdió legalább 1 milliárd dollárt szán a J.R.R. Tolkien-sorozat öt évadára (és csak az első nyolc epizódra 465 millió dollárt). A hatalom gyűrűi másképp közelíti meg Tolkien Középföldéjét, a Második Korszak történetével foglalkozik, és mélyebben elmerül a tündék világában és történelmében.
A kritikai embargót szerda reggel feloldották, és az első reakciók többnyire pozitívak! Míg a legtöbben üdvözlik a projektet az ígéretes cselekmény és a lenyűgöző operatőri munka miatt, néhány kritika vegyes, mivel továbbra is szkeptikusak a szeretett franchise módosításaival kapcsolatban.
Daniel Fienberg, a The Hollywood Reporter munkatársa "ígéretes kezdetnek" nevezi a sorozatot. Azt írja: "A második epizódban a történet valóban elkezd haladni, és vannak olyan karakterek és jelenetek, amelyeket teljesen elbűvölőnek találtam, ahogyan egy ilyen sorozatnak szüksége van a hosszú távú túlélésre, még akkor is, ha néhány effekt és az epikus méret egy kicsit csökken. Technikailag lenyűgöző, meglehetősen ambiciózus, tele van húsvéti tojásokkal, amelyekhez biztos vagyok benne, hogy nem vagyok elég jártas, és mivel az érdeklődésem a különböző cselekményszálak iránt már most is vadul változik, bármelyik pillanatban lezuhanhat egy bizonytalan szikláról."
A BBC-s Stephen Kelly írja: "Ami miatt [A hatalom gyűrűi] eddig működött, az az, ami miatt A Gyűrűk Ura is működött: az alakítások komolysága és az írás őszintesége. A showrunnerek, JD Payne és Patrick McKay talán a semmiből jöttek A hatalom gyűrűinek fejlesztésére, de ügyes megértést mutatnak Tolkien megnyugtató ritmusaihoz, nagyszerűségéhez és zeneiségéhez. Öröm hallgatni a karakterek beszédét."
Dave Nemetz, a TV Line munkatársa hasonlóan pozitívan vélekedik, és így ír: "A hatalom gyűrűi nem egyszerűen jó, hanem nagyszerű: egy pompásan magával ragadó és nagyszabású látványosság, tele lenyűgöző képi világgal és lebilincselő cselekményszálakkal. A legfontosabb, hogy ugyanazt az áhítat-érzést kelti, amit a Gyűrűk Ura-filmek nézése közben éreztünk - amit nem gyakran tapasztalhatunk meg a kis képernyőn"."
Alex Stedman, az IGN munkatársa hasonlóképpen nyilatkozik: "Ez nem csak az egyik legpompásabb tévésorozat, amit valaha láttam, de a legtöbb nagyszabású blockbusterrel is felveszi a versenyt. Az operatőri munkában nem csak az a lenyűgöző, hogy milyen aprólékosan örökíti meg Középfölde változatos földrajzát, a havas hegycsúcsoktól a nyüzsgő Khazad-dűmig, hanem az is, hogy a fontos beszélgetések során milyen bensőségesen hozza a színészek arcát."
Ben Travers az Indiewire-től B osztályzatot ad a sorozatnak, és azt írja: "A Gyűrűk Ura: A hatalom gyűrűi rohamléptekben lohol, elég okot kínálva arra, hogy azt higgyük, ha időt kap a saját történetének lejátszására és saját erősségeinek optimalizálására, a Prime Video alkotása képes lesz saját csillogó nyomot hagyni J.R.R. Tolkien még mindig táguló univerzumán. A valódi kémia szikrákat rajzol a humorból és a szívfájdalomból. Méretes díszletek adnak otthont a vitathatatlanul epikus csatáknak. És igen, a bemutatott pompa már-már túl sok - a fantasztikus városok és csillogó tájak magasba törő felvételei elég rutinszerűek ahhoz, hogy rutinszerűnek érezzük őket. Mégis, az impozáns show fő akadálya ugyanaz, amivel a streaming-korszak számos ambiciózus folytatása, előzményfilmje és spin-offja szembesült: a túlzott ismertség, valódi kockázat nélkül. Egy hajórakománynyi pénz befektetése nem ugyanaz, mint a hitek, a hajlamok és az emberiesség érzet befektetése. Meglehetősen egyszerű a tömegeket kielégíteni egy nosztalgikus, a pontokat összekötő játékkal; sokkal nehezebb egy saját, csodálatra méltó gyűrűt kovácsolni."
Darren Franich, az Entertainment Weekly munkatársa negatívabban vélekedik, és "katasztrófának" nevezi a sorozatot. Azt írja: "Vannak módok arra, hogy előzményfilmet csináljunk, és A Gyűrűk Ura: A hatalom gyűrűi mindet rosszul csinálja. Fog hat-hét dolgot, amire mindenki emlékszik a híres filmtrilógiából, hozzáad egy víztartályt, senkit sem tesz szórakoztatóvá, olyan rejtélyeket mutat, amelyek nem is rejtélyek, és a legjobb karaktert értelmetlen kerülőútra küldi. Utóbbi az über-elf Galadriel (Morfydd Clark), aki a premiert azzal tölti, hogy azt mondja az embereknek, hogy aggódjanak Szauron miatt. Válaszul az emberek azt mondják neki, hogy ne aggódjon Szauron miatt. Egy óra lement, hét van hátra ebben az évadban. Úgy hangzik, mint egy milliárd dollár?"
A Los Angeles Times Robert Lloydja azt állítja, hogy annak ellenére, hogy sokan azt hitték, hogy A hatalom gyűrűi katasztrófa lesz, "nem az". Lloyd azt írja: "Bár sokan élvezettel ássák bele magukat Tolkien kozmológiai, történelmi és antropológiai függelékeinek apró részleteibe, a lényeg az, hogy a sorozat egy jó történetet mesél-e el - vagy történeteket, mivel több is van, amelyek egymásba vágása hajlamos egy kis erőt venni a narratívából. És az én ítéletem ebben a kérdésben az, hogy ... itt-ott igen. Néha-néha. Egyes történetszálak jobban működnek, mint mások."
Esther Zuckerman, a Vanity Fair munkatársa szerint az előzményfilmnek sikerül "[megragadnia] Tolkien forrásanyagának és a korábbi Jackson-filmek szellemét". Zuckerman dicséri Clark Galadriel alakítását is, és azt írja: "Clark alakítása a sorozat horgonypontja: Egyszerre mindentudó mesélő és főszereplő. A karaktert Cate Blanchett a Jackson-filmekben úgy hozta, hogy megmutatta, a jóindulat éteri erejű, de egyetlen pillanat alatt ijesztővé tud válni. Clarknak eközben sikerül az ő Galadrieljét makacsságban és lendületben megalapoznia anélkül, hogy elveszítené azt a varázslatos tündéri érintést. Még akkor is, amikor dühében megrándul, úgy tűnik, mintha a föld felett lebegne".
A Gyűrűk Ura: A hatalom gyűrűi című első epizódja szeptember 2-án kerül bemutatásra a Prime Videón. Az új epizódok hetente követik majd.