2024.04.11 22:19 Ahoj poplacsek Olvasottság: <100x
0

9/10 – Minden kisbefektető erre a történetre vágyik néha

Amerikában mindenki tőzsdézik, az utcaseprő is, ott ez népszokás. Persze nem mindenki profi benne, nem véletlenül gúnyolják a profi intézményes befektetők dumb money-nak a befektetéseiket, vagyis az ostobák pénzének. A BÉT-en ha kisbüfikről van szó, olyankor Mari nénit emlegetik. Más kultúra, más etimológia. :) Ami közös, hogy ott is, és nálunk is Mari néniket kirázzák a pénzükből, mert a Mari nénik keze hamar megremeg, őket könnyű elbizonytalanítani. És ezt a nagyok meg is teszik a nagy összegű és jól időzített és hangolt kötéseikkel. Itt jön a képbe a főszereplőnk, aki egy felkészültebb amatőr, manapság TikTokker lenne, itt van neki egy YouTube-csatornája, ahol egy lelkes csapat követi az elemzéseit. Egyik nap jegyez egy rakás Gamestop (GME) részvényt, mire a bróker barátja nagyon kiröhögi, ettől persze elbizonytalanodik. Valamennyi vívódás után elkötelezi magát, és tartja a papírt, és ezt meg is osztja a követőivel, rávéve őket is a vásárlásra. A növekvő kisbefektetői kereslet öngerjesztővé válik, idővel elszáll az árfolyam, különösen a végén, amikor a shortokat eldobálják a nagyok. A Mari nénik boldogságban úsznak, az intézményiek teljesen ki vannak akadva, nem működik a bevált recept. Mi fog ebből kisülni, kinek érvényesül a stratégiája? A válaszokért nézzétek meg a filmet, de csak, ha érdekelnek a tőzsdei/befektetési témájú drámák, ha nem, akkor irány valami másik mozi.

A film végkövetkeztetését alaptalanul optimistának ítélem meg a tekintetben, hogy a bemutatott kisbefektetői fellángolás mint esettanulmány vagy precedens hosszabb távon megfontoltságra inti majd a hedge fundokat. De amúgy pontosan és jól reprodukálja a valós történéseket. Nagyon eredményes volt a casting is, a színészek a való élet figuráira egészen hasonlítanak. Még a weben megtalálható 2021-es eredeti videórészletek (tv-szereplések, kongresszusi meghallgatások) is nagyon pontosak, például a háttérben a falikép témája és helye is pont úgy jelenik meg, mint az alapul vett valóságban.

9/10 – Minden kisbefektető erre a történetre vágyik néha

Erős nagyon a szereposztás, egyenként is magas szintű játékot nyújtanak a színészek. Seth Rogentől egészen szokatlan ez a szerep, szinte tájidegennek mondható, kis időbe telt, mire ráismertem. Paul Dano hitelesen játssza el az idealista podcastert avagy bloggert. Pete Davidson pedig itt is ugyanaz a kissé elborult karakter, amitől az eddigi filmjeiben is szerettük (már aki, pl. én). Vannak még mások is, mindenkit nem sorolok fel.

Tőzsdei alapismeretek nélkül talán nehezebb követni a sztorit. Akinek vannak alapjai ezen a téren, az szeretni fogja. A budapesti tőzsde belterjes és apró világában a nagyok állandóan beetetik-patáztatják, kirázzák a kisbefektetőket, aki kereskedett már ott, annak ez ismerős. Sokan ezért váltanak nagyobb forgalmú vagy erősebb felügyelettel rendelkező piacok felé. És lám, a NYSE se különb sokkal, csak ott nagyobbak a nagyok. És van, hogy a felügyelet ott is lezárja a messziről bűzlő és gyanús ügyek vizsgálatát azzal, hogy nincs semmi látnivaló. Nahát-nahát.

A történet ábrázolása és a ráhúzott ideológia az ízlésemnél marxistább, de nem elidegenítő mértékben.

78 Pénzeső  (2023)

dráma | életrajzi | vígjáték

Keith Gill (Paul Dano) egy hétköznapi ember, aki hatalmas lavinát indít be azzal, hogy minden megtakarítását Gamestop-részvényekbe fekteti, majd erről posztol is a közösségi... több»

0