Órákkal azután, hogy legfiatalabb testvérük tragikus körülmények között megmagyarázhatatlanul elhunyt, három testvér élete káoszba borul.

FILMINFÓ


51 Athéné (2022)

51 Athéné (2022)
A kép forrása: Netflix

51 Athéné (2022)
A kép forrása: Netflix

51 Athéné (2022)

51 Athéné (2022)
A kép forrása: Netflix

51 Athéné (2022)

51 Athéné (2022)

51 Athéné (2022)
A kép forrása: Netflix

51 Athéné (2022)
A kép forrása: Netflix

51 Athéné (2022)
A kép forrása: Netflix

51 Athéné (2022)
A kép forrása: Netflix
A párizsi muszlim populáció az egyik legnagyobb Európában. Egyes városrészekben nem is látni fehér arcokat, és összességében is már a város közel 30-40 százaléka afrikai vagy ázsiai eredetű lakosból áll. Ebben a filmben egy komplett negyed, az Athéné kerület lázad fel a rendőri túlkapások ellen, egy konkrét eset folyományaként. Aktuális tehát a téma, ám a rendezés kapkodó, átgondolatlan. Ugyan létezik egy koncepció: 3 testvér harcának bemutatása, a kivitelezés sokszor logikátlan és unalmas. A zárás pedig kiszámítható.
A párizsi Athéné lakótelep egy nap utcai zavargások színtere lesz, amikor egy rendőri túlkapásban meghalt muszlim kamasz tragikus végzete miatt fellázad az egész arabok lakta kerület. A történet középpontjában az a testvérpár áll, akiknek öccsét megölték a rendőrök. Egyikük, Karim a felkelés élére állva borítja lángba az utcákat, másikuk, Abdel (aki a francia hadsereg hadnagya) viszont inkább hűtené az indulatokat. A felkelés azonban minden igyekezete ellenére kitör, és a francia rohamrendőrök tehetetlennek bizonyulnak az óriási túlerő ellenében. Az Athéné kerületben ugyanis ezrek (talán tízezrek) ragadnak fegyvert. A rendezés kapkodó, a néző elé vetített képek pedig többnyire összevisszaságot mutatnak. Azonosulni is nehéz a lázadókkal, mert bár a rendező, Romain Gavras érezhetően ebbe az irányba terel bennünket, az esztelen rombolást és vandalizmust nehéz eladni szimpatikus és támogatandó viselkedésnek (még akkor is, ha kezdete: egy fiatal halála valóban szörnyű). Értékelés: 50-55%, a kissé hatásvadász képsorok és a koncepciótlan rendezés okán.
Az Athena egy valós eseményekből inspirált fikció. Történetének központjában egy polgári felkelés áll, valamint az azt irányító érzelmek és emberek. Karizmatikus karaktereket sorakoztat fel, akiket a történelmük, személyiségük és kulturális közegük a... Teljes kritika
Franciaország 10%-a muszlim vallású, Párizsban pedig 15% feletti az iszlám hitűek (legfőképp arabok) aránya. Ez a szám azonban folyamatosan emelkedik, jelenleg, 2024 októberében talán már inkább a 20% körüli arány tűnik reálisnak. Ez azt jelenti, hog... Teljes kritika