Ez a film óriási erővel és bátorsággal nyúl az emberek közötti egyenlőség és a rasszizmus témájához. Nem kerülgeti a forró kását, keresetlenül és teketóriázás nélkül belecsap a közepébe.
A cselekmény az Egyesült Államokban játszódik, középpontban egy faji kérdésekkel foglalkozó fekete újságírónővel, aki egy zsidó manussal állt párkapcsolatban, ami már eleve egy többirányú kihívást jelent az ottani társadalomban. De jelentős hangsúlyt kap a náci Németország faji politikájának kialakulása, és az indiai kasztrendszer is.
Ez nem az a sebnyalogatós film, hanem gondolkodó és elgondolkodtató alkotás. A rendezés erőteljes, teketóriamentes. Nem hatásvadász, mégis hihetetlenül hatásos. Pedig nagyon konkrét képeket és állításokat fogalmaz meg. A náci őrület hajnala, az amerikai dél terrorja, az indiai társadalom ellentmondásai ugyanúgy megjelennek, mint a fekete nő otthonában trumpista baseballsapkában dolgozó fehér, amerikai mesterember aktuális képe. Könnyű volna ennyi szimbólum között elcsúszni és szájbarágós, sulykolós filmet készíteni. De Ava DuVernay elkerüli ezt a csapdát, és nagyszerűt hoz létre.
Az egész szívszorító. Nagyon súlyos jelenetekkel van teli, melynek talán az egyik csúcsa az, amikor a kis fekete gyereknek elintézik, hogy egy matracon lebegve (a vízhez nem érve) úszhat egyet a strand medencéjében.
A film Amerikában készült, ahol a faji elkülönülés fájó és létező probléma ma is, sokat jártam ott, és tapasztaltam. De minden modern társadalom számára van mondanivalója, Magyarországon is nyakig vagyunk a témában, politikusok építik a karrierjüket az alig burkolt cigányozásra és zsidózásra. Nem egy popcornmozi, de érdemes rászánni a majdnem két és fél órát, felemelő.

70 Származás (2023)
Napjainkban amerikaiak millióinak életét nem hivatalosan az emberi megosztottság több generációra visszanyúló hierarchiája határozza meg. Ezen továbblépve az emberi... több»
Szereplők: Vera Farmiga, Jon Bernthal, Connie Nielsen, Nick Offerman, Aunjanue Ellis