15 érdekesség a Gyalog galoppról

A Monty Python’s Flying Circus, azaz a Monty Python repülő cirkusza a BBC csatorna legnépszerűbb műsora volt a hatvanas években. A Monty Python nevű társulat abszurd humoráról ismert, amelyet néha banálisan, prosztó idiotizmussal adnak elő, máskor rendkívül eszesen, éles társadalomkritikával. Első egész estés komédiájuk a mára már legendává vált Gyalog galopp, amely bizony már 41 éve került a mozikba, azóta pedig milliók nézték meg, majd nézték meg újra és újra.

A Kult-Kedd e heti cikkében 15 meghökkentő érdekességet igyekeztünk összegyűjteni a Gyalog galoppról:

    1. Mire a film stáblistájának elkészítésér került sor, a forgatásra szánt pénz már elfogyott, ezért aztán olcsó megoldáshoz folyamodtak, de elrejtettek a stáblistán egy plusz poént: az also sorban svéd írásra emlékeztető, ám angolul értelmes mondatok olvashatók.

    2. A filmet a stáblista szerint többen rendezték. A rendezők között szerepel 40 különlegesen képzett equádori hegyi láma, 6 venezuelai vörös láma, 142 mexikói óriás láma, 14 észak-chilei guanacos (a láma közeli rokona), Brixton regisztált lámája, 76000 ostrom láma a „Llama-Fresh” Farms Ltd.-től paraguay közeléből, valamint Terry Jones és Terry Gilliam. Ez volt – nem számítva a lámákat – mindkettőjük első rendezése. Kettőjük közül Gilliam később egészen szép rendezői karriert futott be.

    3. A film az eredeti tervek szerint a középkorban és napjainkban játszódott volna. Egyfajta szürreális kaland során Arthur király és a lovagok a modern idők Londonjába kerültek volna, ahol tovább kutatják a szent grált, amelyet végül a „Holy Grail Counter” áruházban találtak volna meg. Végül Gilliam és Jones javaslatára a filmet átírták, így az csak a középkorban játszódik.

    4.Minden kastélyban játszódó jelenetet egyetlen várban forgattak le. Bár Gilliam és Jones két hetet töltött el a helyszínek felkeresésével, végül nem kaptak forgatási engedélyt az állami tulajdonban lévő kastélyok használatára. Ezért aztán egy magántulajdonban lévő kastélyt használtak.

    5. A galoppozó lovagok fél kókuszdiói (a magyar szinkronban tökök) pénz hiányában kerültek a filmbe. Egyszerűen nem fért bele  keretbe lovak kölcsönzése a forgatás idejére.

    6. A film költségvetése 200.000 angol font volt, amelyet tíz különböző forrásból szedtek össze. Hárman ezek közül ismert rock zenekarok voltak: a Pink Floyd, a Led Zeppelin és a Genesis.

    7. A forgatás első napján elromlott a kamera. Az alacsony költségvetés miatt ez volt az egyetlen kamerájuk. Bár sikerült megjavítaniuk, de a hangfelvétel még mindig nem működött, ezért az első napon csak néma jeleneteket forgattak.

    8. A jelenetek közötti átvezetőben látható egy könyv, amelyet Gilliamék nappalijának padlóján lapozgat Gilliam felesége, Maggie Weston aki egyébként a film sminkese is volt.

    9. A fekete lovagos jelenet John Cleese ötlete volt, aki még általános iskolábn találta ki a sztorit.

    10. Cleese ötlete volt  francia katonákkal történő incedens is, amely egyébként számos ponton történelmi tényekre támaszkodik, szokás volt ugyanis sértegetni az ellenfelet, ugyancsak szokás volt fertőző állatokat bekatapultálni a várba, ahonnan nem ritkán fekáliaval öntötték nyakon a támadókat.

    11. Az alacsony költségvetés miatt csak Arthur király kapott igazi láncinget, a többiek ezüstre festett pulóverekben szerepeltek.

    12. A statiszták javarészt diákok vagy turisták voltak. Tulajdonképpen bárkit felvettek, aki hajlandó volt 2 fontért, valamint a fuvarért és az ételért középkori ruhákban mászkálni.

    13. A film premierje a Cannes-i Filmfesztiválon történt, ahol a főcím után ki kellett üríteni a termet, ugyanis egy betelefonáló azt állította, hogy bombát rejtett el a teremben. Sokan azt hitték, hogy valamilyen abszurd módon ez is a film része.

    14. A filmben a legtöbb szerep Michael Palin-nek jutott, nem kevesebb, mint tizenkét karakter személyesített meg. A legkevesebb szerep Graham Chapman-é, őt csupán négy különböző szerepben láthatjuk.

    15. Amikor a Monty Python a filmmel turnézott számos alkalommal kérdezték tőlük, hogy mi lesz a következő filmjük. Eric Idle egyszer viccből azt válaszolta, hogy Jézus és vágy a dicsőségért. Innen jött az ötlet a Brian élete című, ugyancsak örök klasszikussá vált filmjükhöz.tő érdekességet igyekeztünk összegyűjteni a Gyalog galoppról: