
Érdekes kísérlet belegondolni abba, hogy egy jövőbeni diktatúra alapjait a személyiségjegyek alapján kialakított társadalmi csoportok egyensúlya alkotja majd. Veronic Roth kitűnő regényében – mely a Beavatott című film alapját képezi – pontosan ezt a felvetést olvashatjuk. Az 5 csoport pedig: műveltek, önfeláldozók, bátrak, őszinték és barátságosak. Egy nap azonban felborul az egyensúly: a műveltek összefognak a bátrakkal, hogy hatalomra emeljenek egy diktátort a műveltektől. Ő Jeanine (Kate Winslet). Nem számolnak azonban azokkal, akik egyik csoportba sem sorolhatóak, és eddig bujkáltak. Ők az elfajzottak, akiknek élére áll Tris (Shailene Woodley) és Négyes (Theo James). A sztori 2014-ben Neil Burges rendezésében egyértelmű sikert aratott világszerte, bár az IMDb-n csak 67%-ig jutott. A folytatásokra sem kellett sokat várni: 2015-ben jött a lázadó, majd 2016-ban a a Hűséges. Ám ezek pici visszaesést hoztak a rajongóknál: a Lázadó 62%-os, a Hűséges 57%-os lett. Legalábbis az IMDb-n, ahol az amerikai kontinens voksolói vannak túlsúlyban, és kevésbé értékelik a fantáziát igénylő egyedi társadalom disztópiákat. A három fejezet valódi értéke sokkal magasabb, nálunk 85%, a folytatásoknál pedig 80-80%. Az indoklás: egy különleges világ bemutatása remek izgalmakkal és akciókkal. A főszereplők közül pedig kiemelkedik Shailene Woodley és Theo James.
Veronica Roth regényötlete egyszerűen zseniális, Neil Burger pedig tökéletesen megvalósítja az egészet. Az alapsztori egy kőkemény jövőbeni diktatúrát állít középpontba, ahol a lakosság öt csoportra oszlik, melyekbe kötelező beletartozni. Ezek: bátrak, őszinték, önfeláldozók, barátságosak, műveltek. Aki kilóg a sorból, azt üldözik. A főhősnő, Tris (Shailene Woodley) eleinte engedelmes része a rendszernek (az önfeláldozók között élve szüleivel), ám egy nap, mikor választania kell csoportot, szembeszáll a szülői akarattal, és a bátrakhoz kéri felvételét. Közben kiderül egy vizsgálaton, hogy nagy eséllyel elfajzott (sehová sem tartozik, vagyis mindegyikbe kicsit). Megismeri Négyest (Theo James), akivel egy felkelés közepébe kerül. A főgonoszt Kate Winslet alakítja (tőle szokatlan szerepkörben). Megjegyzés: nálam az öt csoport más lenne: a bátrak és műveltek mellett építők, kreatívak és szolgáltatók volnának, mert jellemzően az emberek vagy előállítanak valamit (munkások, szerelők, dolgozók), vagy szolgáltatnak (kozmetikusok, fodrászok, eladók), vagy művészlelkek (színészek, szellemi szabad-foglalkozásúak). De a regény és a film így is nagyon jó. Egy disztópikus jövőkép és egyben társadalomkritika a klisészerű gondolkodásról és mai berendezkedésről, melyből nem tanácsos kilógni. Egyértelműen 90%-os film.
Kíváncsi vagyok rá, hogy milyen könyvben. Maga a történet jól van megírva, tetszett a felépítése, ahogy a néző előtt feltárul egy különös világ. Cselekményben is gazdag, nem úgy mint a többi része.
Kissé lagymatag,kissé vontatott,de végeredményben egy nézhető posztapokaliptikus sci-fi.Nem lesz kedvenc,és nem tervezem az újranézését,de nem is tagadom le,hogy láttam.
Minden várakozás felülmúlt. Szerintem jól elkészített film amit érdemes megnézni. A karakterek nagyon jól tükrötzik az emberi mivoltunk sokféleségét. Abban biztosak lehetünk, hogy ez a megkülömböztetés a mai világunkban is talán a a "háttér hatalomn... Több
Veronica Roth regény trilógiáját már-már együtt kezelem Az éhezők viadala sorozattal. Míg a regény szerintem egyenrangú Suzanne Collins művével, addig a filmbéli megvalósítást tekintve nálam Katniss története a nyerő. Ennek ellenére azonban a Beavato... Teljes kritika
Kicsit Éhezők viadala másolat, de nekem mondjuk ez sokkal jobban tetszett. Érdekesebb maga a történet. Izgalmas, és érdees személyiségek vannak benne.
A hozzászólás cselekményleírást tartalmazhat!
Jobb, mint Az éhezők viadala, Az útvesztőnél is jobban tetszett. Nem nagy sztori, így nem is lehet sokat írni róla. Egy dolog zavart. Picit ellentmondásos számomra, hogy hogyan lehet a tökéletesnek nevezett társadalomban az 5 csoporton kívül egy 6. is, amelynek tagjai rongyosak, éheznek?! Ha ezen átlépek, egy korrekten összerakott világ érdekes problémáját látom. Kíváncsian várom a folytatást. :)
Bár a Veronica Roth regényéből készült Beavatott filmek (Neil Burger rendezésében) egyre kisebb sikerrel kerültek bemutatásra, engem azonnal megfogott az alaptörténetük Egy társadalom, mely diktatórikusan megalkotott kasztokra, csoportokra oszlik, ne... Több
A film hűen a regényhez egy szürreális világot (jövőképet) tár elénk. Rendkívül részletes, kiválóan mutatják be a különböző csoportokat. Mindenesetre érdekes volt nézni és belegondolni magunkat hogy milyen lenne ha ilyen helyzetbe kerülnénk. Az eleje... Több
Kettős érzéseim vannak a filmmel kapcsolatban. A világ, amit megteremt érdekes és a kivitelezése is megfelelő. Az egyéb történet már picit felszínes, sok újat nem hoz más ilyen típusú filmekhez képest.
Sajnos elég harmatgyengére sikerült ez a film. Pedig az alapvilág, amit feldolgoz, nagyon izgalmas kis utópisztikus világ. Túlságosan tini-romantikus-harcolós filmre vették a figurát, maradandó történeti pillanat így a nézőben nem igen ragad meg egy hétnél tovább.