2024.08.07 08:54 Kóborló Olvasottság: <100x
0

Tudományos maszlagba ragadt a Kocka folytatása

Amikor 1997-ben Vincenzo Natalinak köszönhetően elkészült a Kocka első része, sokan vártuk annak a folytatását (köztük jómagam is), de azt majdhogynem biztosan kijelenthetem, hogy már nem erre számítottunk, mint amit 2002-ben Andrzej Sekula összehozott. Mert hát adva volt egy jó első rész, amely kérdések egész tárházát hagyta megválaszolatlanul, de a Kocka 2. – Hiperkocka mindezt totálisan figyelmen kívül hagyta, és sokkal inkább fókuszáltak arra a készítői, hogy egy olyan tudományos maszlagba öltöztessék a filmjüket, ami igencsak lényegesen eltérő az elődjéhez képest. Mindez pedig nem is igazán nyerte el a tetszésemet.

Hosszasan lehetne sorolni azokat a tényeket, hogy sokaknál miért volt annyira pozitív kicsengésű az 1997-ben bemutatott Kocka című film, és legalább ennyire hosszasan lehetne azt is sorolni, hogy sokunk miért tekintünk egy lényegesen gyengébb folytatásként az öt évre rá készült Kocka 2.-re. Az első rész leginkább a kritikusok körében aratott osztatlan elismerést, és számos filmfesztiválon ért el hangosabb sikereket, míg a bevételek tekintetében eléggé visszafogottan teljesített, de ez nem gátolta meg a Lionsgate stúdiót, hogy zöld utat adjon a folytatásnak. Aránylag kicsivel nagyobb költségvetést biztosítottak a folytatás elkészültére, amit viszont leginkább a film reklámozására költöttek, és hát ez a stratégia be is jött, hisz 2002-re már kimondottan sokan ismerték az öt évvel korábbi előzményét a filmnek, így pedig sokkal nagyobb anyagi bevételt is tudtak generálni a Kocka 2. - Hiperkockával. Csakhogy a folytatás igencsak megosztotta a kritikusokat, és nem mellékesen a nézőit is. Ez leginkább a kimondottan erősen érzékelhető koncepcióváltás miatt volt. Ugyanis míg az első Kocka-film egyértelműen besorolható a horror műfajába is, addig a folytatásának mindez már nem igazán sikerült.

Tudományos maszlagba ragadt a Kocka folytatása

A Kocka 2. - Hiperkockából számomra hiányzik szinte minden, ami kedvelhetővé tette az első részét. Kezdve a különféle brutális csapdáitól, a történetének a rejtélyességével és a kimondottan erős hangulatvilágával. Persze, lehet olvasni az interneten sok mindent ezzel kapcsolatosan, hogy miért változtattak meg ennyi mindent a folytatásában, de a leggyakoribb felvetés, hogy a film producerének, Ernie Barbarashnak nagyon nem tetszett az, amit eredetileg Sean Hood és Lauren McLaughlin hoztak össze forgatókönyv gyanánt, emiatt pedig a producer szinte teljesen átírta a kész történetet. Pletykáltak arról is, hogy a kezdeti forgatókönyv jóval kevésbé tartalmazott ennyi sci-fi elemet, és sokkal inkább fókuszáltak a csapdákra benne, és ez volt, ami a producer nemtetszését kiváltotta. Nos, azt nem állítom, hogy az Ernie Barbarash által átírt forgatókönyv nem tartalmazott volna különféle csapdákat, de jóval kevésbé voltak ezen csapdák kézzelfoghatóak, ráadásul igencsak gyenge lábakon álló számítógépes effektekkel oldották mindezt meg a produkcióban, ami szintén nem tett túl sok jót az én szememben a film végső megítélésében.

Ha a film történetéről lehámozzuk a tudományos maszlagot, akkor igencsak hasonló felállást vehetünk észre a filmbéli karakterekkel kapcsolatosan, hisz igencsak erősen próbálja másolni az első rész karakterit, minimális variációkkal (például az első részben látható értelmi fogyatékos karakterét itt felcserélik egy testi fogyatékkal élő karakterrel, vagy az első részben látható rendőr karakterét itt egy magánnyomozó karakterével helyettesítik). A gond csak az, hogy itt én semmi fajta jellemfejlődést nem vettem észre, ami szintén kihatott a film pontozására nálam. Sajnos a filmbéli karakterek egy percre sem lettek igazán érdekesek, és hát az őket alakító színészek sem brillíroznak, de ezt leginkább annak tudom be, hogy a forgatókönyv nem is a karakterekre összpontosít.

Mindent egybevéve két csillagocskánál nem ér többet jelen filmünk az én szememben.

dráma | misztikus | sci-fi | thriller

Nyolc idegen egy kocka alakú szobában találja magát. Hamarosan rájönnek, hogy csapdába kerültek - egy négydimenziós kocka, a Hiperkocka tartja őket fogva. Ahogy a foglyok... több»

0