Tár

Cate Blanchett

A klasszikus zene nemzetközi világában játszódó film középpontjában Lydia Tár áll, akit széles körben az egyik legnagyobb élő zeneszerző-karmesternek tartanak, és aki egy nagy német zenekar első női vezető karmestere.
Todd Field rendezésének főszerepeiben Cate Blanchett, Mark Strong,… Több

Rendező: Todd Field
Író: Todd Field
Premier (HU): 2023.02.16. | Telekom TVGO (2023.05.19.) | SkyShowtime (2023.10.30.)
Forgalmazó: UIP-Duna Film

2023.09.09 Kapszaicin

Lassú szonáta

A film eleje annyira lassú és vontatott, hogy darabokra untam magam. Hiperaktív emberek messziről kerüljék el ezt a filmet, mert az égvilágon nem történik semmi kb. az első 40 percben, és azt kell keresni, hogy mi a lényeg. Nagyjából a siker, a karrier áll a középpontban. Roppant fárasztó, hogy az egész film erre lett kihegyezve. Amúgy is rémunalmasnak tartom a sztárolást, na itt sajnálatomra ismét ez várt TÁR-t karokkal. A film felépítése vontatott, ami nem lenne baj, ha a fontos, apró rezdülések értelmet nyernének, de hogy pl. a karmesternek minden éjjel nehézsége van az alvással, az nem ad hozzá semmit a történethez. Nincs ezzel egyedül, majdnem minden ember szenved ilyesmitől, nincs ebben semmi extra. A karakterét nem erősíti az sem, hogy hangokat hall. Egyszerűen felesleges volt ezekkel kitömni a filmet, helyette történhetett is volna valami. Ilyen hosszan elmesélni, hogy egy karriert ketté tud törni, ha rossz hírbe hozzák az alkotót, az inkább visszás, mint előnyös. Fontos a téma, jó az elképzelés, de egy elhúzott sikerripacskodás zajlik az egész játékidő alatt.

2023.02.15 erahurka

Érdekes társadalmi témákat boncolgat remek alakításokkal és dialógusokkal. Blanchett remekel, egyszerűen zseniális, viszont a film tempója nem az igazi, bár nem tudom, mit lehetett volna kivágni belőle. Abszolút többször nézős film, de a hossza miatt... Több

2023.06.26 Artemisia

A bukás anatómiája

Roger Ailes, Harvey Weinstein, Bill Cosby, Kevin Spacey, Marton László. Csak néhány név az elmúlt évek leghangosabb botrányhőseinek sorából. A csontvázak 2017 októberében, a New York Times megrázó erejű cikkének hatására kezdtek kipotyogni Hollywood ... Teljes kritika

2023.01.06 kabel

Nagyon lassú

A Tár egy karmester zuhanását mutatja be. Sajnos mindezt olyan lassan és szárazan teszi, hogy akit nem érdekel a zene ezen területe, az messzire kerülje el ezt a filmet! Bő másfél óra kell, hogy egyáltalán bármilyen konfliktus megjelenjen, és a film egy furcsa irányba indul el kicsivel később. Rövid időre gótikus horror elemeket kapunk, azonban sajnos ezek sem izgalmasak vagy érdekesek annyira, hogy életet leheljenek ebbe a történetbe, messze túl személytelen és távolságtartó szinte minden karakter. A lassú a tempó és végtelen sok beszélgetés egyszerűen nem mesél el semmit. Sajnálatos, mert Cate Blanchet alakítása remek.

2023.05.07 tibo77

Elvesztegetett idő

Kezdhetném azzal az elcsépelt és kicsit bárgyú közhellyel, hogy: kérem vissza azt a közel 2 óra 40 percet amit erre a filmre szántam és teljesen jogos is lenne. Ez a film egy nagy 0. Az se történik meg benne ami megtörténik. Nem arról van szó, hogy nem szeretem a lassú mesélős filmeket, mert pont de. Például a Hologram a királynak az szerintem egy teljesen jó film. Ezt viszont csak azért néztem mindig egy kicsit tovább, mert vártam, hogy végre egy jelenetből egyszer csak kisül valami, de nem. Egyszer sem. A végén meg már azért nem nyomtam ki, mert egyszerűen nem hittem el, hogy tényleg nem. A legvégén azt a kis "fricskát" akár még értékelhettem is volna, ha nem előzte volna meg 2 óra 35 perc semmi. Ha jót akarsz helyette ennyi idő alatt megnézel két rendes filmet, ezt meg hagyod a fenébe.

A film összbevétele 6 353 613 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 31 977 294 forintot termelt. A hazai mozik összesen 16 220 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

A jelenet, amelyben Lydia a Juilliard hallgatóinak tart előadást, egyetlen, megszakítás nélküli jelenet (hosszú snitt, vagy ahogy a filmes szakmában szokták hívni: Jancsó-snitt), amelyben az operatőr gyakorlatilag bejárja az egész előadótermet.Szerző: filmtro.hu

A zenekar játékának jelenetei 100%-ban valósak. Cate Blanchett valóban a Drezdai Zenekart vezényelte.Szerző: csd

Cate Blanchett a szerep kedvéért újratanult zongorázni, megtanult németül, és megtanulta, hogyan vezényeljen nagyzenekart.Szerző: csd

A sikolyok, amelyeket Lydia hall, amikor az erdőben kocog, Heather Donahue hangja a kultikus Ideglelés című filmből.Szerző: csd

(2023. 05. 29.)
Az önkény szimfóniája
A Tár pontosan olyan komplex élmény, mint a benne központi szerepet betöltő szimfónia partitúrája: a hangjegyek helyét a dialógusok, a szekciók helyét a karakterek veszik át, melyeket a hierarchia pódiumán vezénylő karmester kénye-kedve szerint pakolgat – egészen addig, amíg már nincs előtte semmi, amiből játszhatna. Több

(2023. 04. 16.)
A Tár egy női Weinstein rólunk szóló története
Todd Field új filmje, a Tár egy kijózanító és elgondolkodtató film hatalomról és a művészet jövőjéről. Árnyaltan és remekül kidolgozva mutatja meg a mostani társadalmi jelenségeket, a cancel culture-t és a politikai korrektséget. Nem szolgál válaszokkal, azokat a nézőkre bízza, így még napokkal a megnézése után is töprengünk rajta. Feszült, drámai ... Több

(2023. 05. 16.)
Komolyzenei csúcsragadozó – A Tár című filmről
Todd Field új rendezésében Cate Blanchett karrierjének egyik legjobb alakítását nyújtja az enigmatikus karmester, Lydia Tár szerepében, próbára téve, amit a néző művész és műalkotás kapcsolatáról gondol, mindezt az utóbbi évek egyik meghatározó társadalmi jelenségének tükrében. Több

(2023. 05. 03.)
Tár
A Tár nem csupán Cate Blanchett életének nagy alakítása: ez Todd Field főműve is. Egy meglepő, ambivalens, lenyűgözően okos film, amin még évekig fogunk vitatkozni – és ez benne a legjobb. Több

(2023. 06. 07.)
Ki ítélheti meg a művészt?
Todd Field Tár című filmje egyszerre metoo-mozi és egy zseni érzékeny portréja, idővel pedig azt a kérdést kell feltennünk, hogy ez a kettő elválasztható-e egymástól. Több
Bakelit
2016