2025.01.09 10:10 Piczil Zsolt Olvasottság: 2697x
0

Valaki örökre az Omaha parton maradt. Én is.

Nekem '99-ig a vietnámi háborús A szakasz c. film volt a kedvencem. Ezért nem sokat foglalkoztam a második világháborúval, pedig ott volt A leghosszabb nap, A halál ötven órája, A híd túl messze van. Aztán jött Spielberg, és kitalálta ezt a filmet. Cornelius Ryan író könyvéből készült A leghosszabb nap, ezért Spielberg tisztelgésül az író nevét adta az egyik főszereplőnek. Egyébként bár fiktív történet, az alapok valósak, valóban visszahívtak egy közlegényt, mert a fivérei elestek. A harci jelenetek annyira élethűek lettek, hogy a Ryan közlegény olyan etalonná vált a háborús filmek között, mint a Mátrix a sci-fi kategóriában.

25 évvel ezelőtt moziban láttam, és a partraszállási résznél komolyan azt éreztem, elájulok szégyenszemre, és kibukok a székek közé. Kolléganőmmel néztem a filmet, laposan oldalra pislogtam, hogyan bírja a csaj? Teljesen jól, igaz, a faterja hivatásos katona volt, és mesélt neki dolgokat a háborúról. Ja, így könnyű! Mondjuk a mai napig szégyenlem, hogy ennyire gyurma voltam, de azért egy jobb érzésű embernek elgyengülnek a térdei, ha szétlőtt fejű hullát lát.

Valaki örökre az Omaha parton maradt. Én is.

Spielberg csakúgy, mint korábban Scott, élvezettel ment bele a háború trancsírozósabb részeibe. Olyannyira, hogy Spielberg veteránoknak is megmutatta a filmet, akik ugyanolyan rosszul lettek, mint én, és azt mondták, „Krisztusom, olyan, mintha megint a parton lennék!” Ezért mindenképpen jár a zseniális jelzős öt pont a Griffendé... szóval Spielberg remekművének. Azért is gondolom, hogy örök érvényű ez a film, mert sokkal kevésbé kopott meg 25 év alatt, mint A leghosszabb nap a saját ciklusában.

Még azzal együtt is, hogy a 21. század emberét sokkal nehezebb elkápráztatni, mint a múlt században élőket. Az interneten hemzsegnek az önjelölt szakértők, hozzászólók, bírálók. Mint én. De ennek a filmnek a tündöklését semmi sem homályosíthatja el. Volt pl. az a pillanat, amikor aknavető lövedéket kézzel működtettek el, kézigránátként hajigálták.

Folyt erről egy komoly vita, lehet-nem lehet alapon. Nos, én akkor is imádom ezt a kétségkívül hollywoodi filmet, ha ez is költői túlzás lett volna. Egyébként mutogatnak egy valós megemlékezést a rajongók, VOLT olyan katona, aki így használta a fegyvert. Találatot nem ért el vele, de engem az egész nem is érdekel. Ryan örök!

dráma | háborús

Miután átélték az 1944 június 6-ai normandiai partraszállás borzalmait, Miller százados (Tom Hanks) és maroknyi csapata azt a rendkívül veszélyes feladatot kapja, hogy hatoljon... több»

0