Mucsi Zoltán
Reviczky Gábor
Szabó Győző

Történelmi utazás a huszárok lebilincselő világába és Hadik András katonai bravúrját bemutató dicsőséges időkbe. A huszár virtus egyedülálló a magyar történelemben, amely magába foglalja a kalandvágyat, az erkölcsöt, a becsületet és a bátorságot. Nemesi tartás jellemezte, amely… Több

Rendező: Szikora János
Forgatókönyvíró: Kis-Szabó Márk
Ország: Magyarország
Premier (HU): 2023.03.09. | Telekom TVGO (2023.07.01.) | Netflix (2023.07.06.) | Filmio (2023.10.12.)
Forgalmazó: Vertigo

2024.03.16 Ultron

Látványvilágban gyenge

A Hadik hadjárat kimondottan a látványos magyar történelmi események közé sorolható, így egy erről szól filmnek is a látványosság a kulcsa. Na, ez nem jött össze sajnos. A másik a hitelesség: ott is vannak problémák mindvégig. Hadik András 1757 októberében 450 kilométert tett meg északra, a poroszok fővárosába 4 ezer katonával alig hat nap alatt. Ez önmagában hihetetlen teljesítmény, de ők be is vették a várost (igaz, csak egyetlen napra). Komoly sarc kivetésére nem volt idejük, elhoztak 425 ellenséges katonát. Ami a főszereplőket illeti: Trill Zsolt kicsit furcsa alakítást nyújt Hadik szerepében, mintha picit túltolná az egészet. Az ellenséges figura a porosz von Bock ezredes, akit Zsolt László alakít. Az ő játéka valahogy hitelesebb, viszont nem találtam meg a karakter valós megfelelőjét. Hadik legfőbb ellenfele a valóságban inkább Moritz von Anhalt-Dessau tábornagy volt. A film látványban a leggyengébb, ezt a műfajt még tanulnunk kell. Értékelés: közepeske, csak három csillagot kap tőlem.

2023.07.09 Harper

Ezt a műfajt még tanulnunk kell

A Hadikon már a harmincadik percben bealudtam. Aztán erőltettem kicsit, hogy nézzem, de annyira unalmas, hogy másodszor is elkalandoztam, ezúttal a másnapi teendőimről gondolkoztam. Szinte lehetetlen odafigyelni erre a filmre. Gyenge minden téren: sztorit illetően és látványban is. Akadnak benne csúsztatások is, mint például az, hogy személyesen Mária Terézia találta volna ki, hogy közvetlenül Berlint kell megtámadni. A film szerint személyesen adta ezt parancsba Hadik tábornoknak, kettesben. Ezt totál kizárt: egyrészt, hogy négyszemközt tárgyaltak volna, és az is, hogy ilyen szintű katonai részletekbe beleszólt volna a királynő. Nagyon gyenge kis filmecske, ezt a műfajt még tanulnunk kell, ez az igazság. Nálam maximum, ha 40%-ot kaphat, pedig alapvetően nagyon szeretem a történelmi filmeket. Viszont az unalmas feldolgozások eltántorítják az embereket a történelemtől, pedig az a legszebb tudomány. Van némi közöm hozzá, hiszen azzal foglalkozom. A látvány, a pörgős rendezés mindig kellenek a sikerhez. Illetve kellenének.

2024.02.13 Ahoj poplacsek Nézhetetlen

0/10, legalábbis az első 10 perc alapján

Elvétve csinálok olyat, hogy kinyomom a filmet, most ezt tettem tíz perc után. Szekunder szégyent éreztem a rettenetesen kaotikus kameramunka, tré hangosítás, kidolgozatlan és rémesen ostoba színvonalú párbeszédek és a röhejes tizenkét statisztás háborús jelenetek miatt. A film elején a Hadik felirat mögé meg bevágtak egy Zorro Z betű formájú kardvágást, már ott fel kellett volna kapnom a fejem, hogy nagy a baj. Na mindegy, tíz perc után sikerült leállítani, kármentésnek már az is valami. Értem, hogy a jelenlegi kurzus úgy döntött, hogy nemzeti hősöket formál meg a nép felé, de ilyen mélyen színvonal alatti munkát minek vesznek át? Mit várnak attól, hogy az emberek bemennek erre a produkcióra a moziba, és úgy érzik, hogy átverték őket a mozijegy árával? Ennek mi értelme? Komolyan, azonos összegből be lehetne szállíttatni állami megrendelésre jó minőségű filmet is, mint sz*rt.

2023.07.17 Disztópia

Közepeske lett a Hadik

Méltányolandó, hogy egyáltalán próbálkoztunk történelmi film kategóriában, de sajnos nem lett egy emlékezetes alkotás a Hadik, inkább amolyan közepeske. A téma nem rossz, de csúsztatással indul: Mária Terézia "kitalálja" hogy a leányági trónutódlását megkérdőjelező poroszok ellen az a leghatásosabb védekezés, ha megtámadják fővárosukat, Berlint. Ez a valóságban másként történt: Hadik egy váratlanul sikeressé váló hadjáratában sarcolta meg Berlint, nem előre megtervezetten, pláne nem királynői parancsra. És a megsarcolás is csak egy gyors bevonulást majd még gyorsabb kivonulást jelentett, jelentéktelen zsákmánnyal (többek közt kesztyűkkel). Ettől eltekintve a film látvány-világa nem rossz: láthatunk hősies magyar huszárokat például, rengeteg lovas jelenettel. A második nagy csúsztatás, hogy a Hadik-féle hadjárat kényszerítette volna ki a két nagyhatalom közti békét, ez sem igaz. A végső mérleg: egy közepes film. Pozitívum a von Bock - Hadik konfliktus és párbaj illetve a végső csata Berlinért. Ezekben találhatunk szórakoztató és izgalmas elemeket. Értékelésem: 50%.

2023.11.04 kabel

Magyar történelmi fantasy

Bár történelmi pontossága valószínűleg a Gyűrűk Urával vetekedik, a Hadik egy működő alkotás, mely végre filmnek hatott, jó látványvilággal és többnyire rendesen összerakott jelenetekkel. Bár tipikus magyar filmes problémákat még nem sikerült teljese... Teljes kritika

A film 89 013 480 forintos bevételt termelt Magyarországon. A hazai mozik összesen 50 797 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

A filmet sok helyszínen vettél fel: a híres berlini csata külső jeleneteinek nagy részét Babatpusztán (itt épült meg a berlini fal főkapujának monumentális díszlete), a csata belső jeleneteit a komáromi erődben, a romantikus jeleneteket pedig javarészt Keszthelyen rögzítették. A zárójelenetet, a győztes huszárok hazatérését Székesfehérváron forgatták. Az otthonába hazatérős részeket a Mohács és Somberek közti Szent Miklós Vízimalomnál vették fel.Szerző: Dorkateo

Hegedűs Géza író-történész 1967-ben ifjúsági regényben örökítette meg Hadik alakját, melynek címe: A leghuszárabb huszár. Megjelent a Delfin-könyvek sorozatban.Szerző: Dorkateo

Hadik András gróf idősebb korában az erdélyi kormányszék vezetője lett néhány évig, s e minőségében – Magyarországon elsőként – ő indítványozta a jobbágyrendszer felszámolását. Továbbá kegyelmet szerzett a bukovinai székelyeknek, akik hálából Hadikfalvát és Andrásfalvát róla nevezték el. Szerző: Dorkateo

note: a film 2x is szerepel az adatbázisban, gondolom ez volt az előzetes linkje: https://www.mafab.hu/movies/hadik-556904.htmlSzerző: Dorkateo

(2023. 05. 25.)
Huszárfakadás
A kurrens magyar történelmi film továbbra is képtelen úgy elmesélni egy valóban vászonra kívánkozó történetet, hogy közben túllépjen a korlátolt, szigorú értelemben vett jó-rossz bináris oppozíción. A jelenség alól a Hadik sem kivétel, sokkal inkább a szabály. Több

(2023. 05. 14.)
Vannak-e még hőseink, akikre felnézhetünk? Példaként tekintünk-e rájuk, vagy inkább meghaladott korok figuráit, elavult értékek itt felejtett hordozóit látjuk bennük? Elhisszük-e, hogy létezik a hősiesség? És ha létezik, van-e rá szükségünk, vagy elkergetjük? Hadik maradhat? Több

(2023. 05. 03.)
Mi a különbség a történelmi film és a politikai szándékból készült kurzusfilm között? A Hadik tökéletesen megmutatja. Több